Zaproszenie na konferencję”SYTUACJA LUDNOŚCI CYWILNEJ W POWIECIE BIŁGORAJSKIM W LATACH II WOJNY ŚWIATOWEJ”
Konferencja popularno – naukowa:
Sytuacja ludności cywilnej w powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej
Konferencja poświęcona sytuacji ludności cywilnej w powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.
Swoim patronatem honorowym objęli wydarzenie: Poseł na Sejm RP Pani Beata Strzałka i Starosta Powiatu Biłgorajskiego Pan Andrzej Szarlip.
Konferencja odbędzie się w czwartek, 2.06.2022 w auli I LO im. ONZ w Biłgoraju, ul. Kościuszki 41/43 o godzinie 10.00.
Prelegenci:
Dr Rafał Drabik – IPN Warszawa
„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Represje wobec Polaków za pomoc i ukrywanie ludności żydowskiej na terenie Kreishauptmannschaft Biłgoraj
Dr Tomasz Bereza – IPN O/Rzeszów
Ukraińcy w okupacyjnym powiecie biłgorajskim. Zarys problematyki
Dr Adam Balicki – Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju
Tajne nauczanie jako forma walki z okupantem
Dr Dorota Skakuj – Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju
Akcja „Werwolf” w powiecie biłgorajskim. Kalendarium działań
Dr Marcin Paluch – Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
Sowieckie formacje partyzanckie wobec niemieckich operacji „Sturmwind I-II”
Ponadto wydarzeniu będzie towarzyszyć promocja książki: „Ludność cywilna w powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej”, Biłgoraj 2022, w której znajdą się wygłoszone na konferencji referaty.
Muzeum w Biłgoraju po raz drugi organizuje popularnonaukową sesję, skierowaną przede wszystkim do młodzieży szkolnej i wszystkich mieszkańców Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego, a zwłaszcza regionalistów.
Celem konferencji jest, żeby jak największemu gronu przybliżać, przypominać, a przede wszystkim stale upamiętniać tragiczne losy mieszkańców powiatu biłgorajskiego w latach okupacji niemieckiej. Obecna konferencja porusza temat miejscowej ludności cywilnej i jej doświadczeń pod nazwą: „Sytuacja ludności cywilnej w powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej”.
Od kilkudziesięciu lat pojawia się wiele wspomnień i relacji, tak odnośnie przeżyć ludności cywilnej, jak też partyzantki działającej na tym terenie. Coraz więcej miejscowości w powiecie ma też swoje monografie. Biłgoraj i powiat biłgorajski jest również omawiany w licznych publikacjach dotyczących Zamojszczyzny i Lubelszczyzny w latach II wojny światowej. Mimo tego wszystkiego brak jest jednak szerszego spojrzenia, chociażby z perspektywy powiatu, które porządkowałoby, tak rozproszoną, wiedzę o tym co działo się w tym czasie w naszym regionie. Stąd, konferencja porusza przynajmniej kilka istotnych i interesujących zagadnień związanych z ludnością cywilną. Wydaje się, że sesja o tej tematyce jest z pewnością potrzebna, a towarzyszące jej wydanie materiałów konferencyjnych na pewno pomoże w usystematyzowaniu wiedzy o sytuacji ludności cywilnej w okresie II wojny światowej.
Konferencja może zostać zrealizowana dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Lubelskiego w ramach Programu „Warto być Polakiem” poprzez Promocję Województwa Lubelskiego.