Wystawa OLGA WALECZKO

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju zaprasza do zwiedzania wystawy OLGA WALECZKO. Ekspozycja przentuje przekrój prac pochodzącej z Krasnegostawu Artystki.
Olga Waleczko to malarka, rzeźbiarka, twórczyni urodzona w 1994 roku  w Krasnymstawie. Studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, absolwentka Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu. Zawodowo fotografka produktowa, prywatnie poszukiwaczka trendów w mediach społecznościowych. Zauroczona designem PRL-u, miłośniczka filmu i literatury z motywem realizmu magicznego.

W swojej twórczości najczęściej porusza motyw człowieka. Kilka obrazów przedstawionych na wystawie OLGA WALECZKO w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju pochodzi z cyklu “Zauważeni”, który powstał w pracowni obrazu prof. Aleksandry Gieragi. Jego genezę stanowią podróże Artystki komunikacją miejską, podczas których obserwowała ona  otoczenie, w tym współpodróżnych, wyszukując obiekty, które można przenieść na płótno.

W pracach malarskich prezentowanych podczas biłgorajskiej ekspozycji dostrzec można dążenie Artystki do 'dekonstrukcji’ przedstawionych postaci. Autorka swobodnie posługuje się plamą barwną i linią za pomocą których buduje twarz czy sylwetkę modela sprowadzając je jednocześnie do uproszczonej, zsyntetyzowanej formy.

Malując swoje obrazy Olga używa kolorów w impulsywny sposób, zupełnie zaś inaczej pracuje z aparatem fotograficznym. Zdjęcia wykonane są w sposób uprzednio przemyślany – Autorka, tworząc więź z fotografowanym modelem, stara się uwiecznić na kliszy ten chwilowy, intymny moment.

Podczas studiów na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, Olga współpracowała z Fundacją Urban Forms, dzięki czemu miała możliwość stworzyć mural w przejściu podziemnym przy Atlas Arenie w Łodzi.

Olga Waleczko niejednokrotnie prezentowała swoją twórczość na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Zamościu, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Sopocie. Jej dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych m.in.                            w Polsce, Anglii i Norwegii.

Podczas wystawy OLGA WALECZKO w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju eksponowane są prace malarskie [akryl na płótnie i ceramice, tusz na papierze], kolaż, fotografia oraz rzeźba.

Wystawa prezentowana będzie od 25 lipca do 30 września 2022 roku w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju przy ul. Kościuszki 87.
Kuratorką ekspozycji jest Adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju Maja Wal.

Skip to content