Wystawa „Nasze biłgorajskie”

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju otwarto nową czasową wystawę „Nasze biłgorajskie”, mająca na celu zwrócenie uwagi na niektóre lokalne ciekawostki związane z tym regionem i które w dopełnieniu mają przymiotnik biłgorajski.
Stąd „Nasze biłgorajskie” to zarówno Równina Biłgorajska jako jednostka fizjograficzna, ale też pod względem etnograficznym niezwykle ciekawy strój biłgorajski, haft biłgorajski, pisanki biłgorajskie a nawet instrumenty muzyczne – biłgorajska suka, oktawki i bębenek.

Ponadto, przydrożny krzyż drewniany typu biłgorajskiego czy też aspekty kulinarne – jak zielone piwo biłgorajskie i pieróg biłgorajski, także kapuściane krążałki i charakterystyczne dla tego regionu nalewki – z derenia i żurawiny. Z przyrodniczych aspektów należy natomiast wspomnieć o koniku biłgorajskim i gęsiach biłgorajskich. Ponadto samo miasto Biłgoraj, które niejako użyczyło nazwy wszystkim przedstawianym zagadnieniom i ciekawostkom, natomiast gmina i powiat biłgorajski – jako teren, który wystawa obejmuje.

 

Wystawa będzie czynna do końca lutego 2020.

Skip to content