Otwarcie wystawy – BIŁGORAJ Z INNEJ PERSPEKTYWY wychowanków pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia biłgorajskiego Młodzieżowego Domu Kultury
W czwartek, 24 października 2024 r., w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju została otwarta wystawa zatytułowana – BIŁGORAJ Z INNEJ PERSPEKTYWY. Tym razem swoje talenty plastyczne pokazują młodzi wychowankowie pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia biłgorajskiego Młodzieżowego Domu Kultury.
Wszystkich przybyłych na uroczysty wernisaż powitał gospodarz Dyrektor MZB Marek Majewski oraz Dyrektor MDK Urszula Demucha. Swoją obecnością imprezę zaszczycili oficjalni goście: pani Beata Strzałka – Wicestarosta Biłgorajski, Renata Socha – Radna Rady Powiatu i jednocześnie nauczycielka plastyki w MDK, Jacek Haraf – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, przedstawiciele Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego Anna Hawryluk i Piotr Flor, uczniowie szkół z Biłgoraja i Dereźni Solskiej wraz z opiekunami oraz mieszkańcy Biłgoraja. Jednak głównymi bohaterami byli podopieczni Anny Małgorzaty Świcy – nauczycielki plastyki, która jest opiekunem artystycznym młodych artystów.
Prezentowana w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju wystawa to wynik współpracy obu placówek. Ekspozycję tworzą rysunki, których autorami jest dwudziestu czterech młodych artystów, w wieku od 6 do 17 lat, uczęszczających na zajęcia plastyczne do Pracowni Plastycznej TĘCZOWA MALARNIA działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju. Inspiracją do powstania obrazów były czarno-białe fotografie przedstawiające stary Biłgoraj i jego charakterystyczne miejsca.
Podczas zajęć dzieci i młodzież, za pomocą technik rysunkowych – węgla, pasteli, ołówka, mazaków – pokazali Biłgoraj, jakiego już nie ma. Obrazy ukazują miejsca, budynki – w większości istniejące do lat 70 XX wieku. To one tworzyły niepowtarzalną atmosferę małego miasteczka. Stałymi punktami w topografii miasta pozostały nieliczne domy, kościoły i jedyny taki obiekt przy ul. Nadstawnej – Zagroda Sitarska. Dla starszych mieszkańców Biłgoraja prace mogą być swoistym wspomnieniem i wyrazem nostalgii.
Zwiedzający zobaczyć mogą rysunki przedstawiające domy prywatne przy ulicach Czerwonego Krzyża, Nadstawnej, stary drewniany młyn nad rzeką Biała Łada, kościoły pw. Św. Marii Magdaleny, Wniebowzięcia NMP, budynki przy ulicy Tadeusza Kościuszki – z bardzo charakterystycznym domem w stylu dworku, na którego frontonie zobaczymy datę 1932 r., czy bramę wjazdową do dawnej posiadłości Stanisława Nowakowskiego – obecnie park jego imienia. Bardziej współczesne to rysunki domów wybudowanych w ostatnich latach na terenie Miasteczka na Szlaku Kultur.
Dla młodych ludzi wystawa to lekcja historii, próba uchwycenia przemijania, które stale towarzyszy życiu każdego człowieka.
Ekspozycja poprzez swój tytuł – BIŁGORAJ Z INNEJ PERSPEKTYWY – pokazuje, jak zmienia się perspektywa patrzenia na to co odeszło, jak trudno uwierzyć młodemu pokoleniu, że kilkadziesiąt lat temu nasze miasto wyglądało całkiem inaczej. Zgodnie z tytułem wystawy zabieramy dzisiaj młodych ludzi do świata, który przeminął i na naszych oczach znika niemal całkowicie. Perspektywa to nie tylko środek kształtowania przestrzeni, to także perspektywa czasowa, a dla wielu z nas, kilkadziesiąt lat to całe wieki.
My pokazujemy, że warto pamiętać i utrwalać nasze dziedzictwo.
Wystawę można będzie oglądać w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju do końca grudnia 2024 r. Ekspozycja dostępna jest także w formie prezentacji on-line na stronach internetowych muzeum i MDK.
Zapraszamy!