Naczynie Chimu

Szanowni Państwo, kilka miesięcy temu do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zostało przekazane ciekawe i enigmatyczne naczynie ceramiczne. Według darczyńcy zabytek ten znajdował się na strychu jednego z domostw wsi leżącej pod Biłgorajem. Niestety był on roztrzaskany, należało więc go skleić – czego efekt możemy zobaczyć na prezentowanej niżej fotografii (fot. Konrad Grochecki 2021 r.).

Zachęcamy do obejrzenia relacji od 11 minuty wydania z 17 kwietnia 2021 r z godz. 21:30

Niedawno naczyniem zajął się nasz archeolog Konrad Grochecki. Ustalił, iż zabytek pochodzi z Ameryki Południowej, dokładniej z terenów dzisiejszego Peru. Naczynie najpewniej związane jest z kulturą Chimu, która powstała na początku X wieku. Należy podkreślić, że jej kres rozpoczął się w roku 1470, kiedy to państwo zorganizowane przez lud Chimu zostało podbite przez Inków. 

     

Nie wiemy w jaki sposób naczynie to znalazło się w Polsce. Być może trafiło ono jeszcze tutaj w XIX wieku. Znane są przykłady Polaków, którzy pracując dla rządu Peru przywozili indiańskie zabytki. Możemy tutaj wspomnieć chociaż krakowskiego inżyniera, Władysława Klugera (1849-1884). Wiemy, że człowiek ten zgromadził pokaźną kolekcję prekolumbijskich zabytków archeologicznych. Część z nich możemy obejrzeć dziś w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Tym samym rozpoczynamy prawdziwie archeologiczne śledztwo. Więcej o naczyniu już wkrótce.

 

O naczyniu Chimu na świecie: link 1

                                           link 2

 

Skip to content