Mapa „Śladami biłgorajskich Żydów”

W ostatnich dniach w Biłgoraju Szkoła Podstawowa nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego wzięła udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Szkoła Dialogu”. Koordynatorem projektu w którym wzięło udział 16 uczniów z klasy siódmej i ósmej została nauczycielka Pani Alina Typko. Dzięki projektowi uczniowie zapoznali się z historią naszego miasta i jego wielokulturowością, poznając zwłaszcza historię biłgorajskich Żydów. Wynikiem ich pracy było stworzenie mapy „Śladami biłgorajskich Żydów”. Dzięki nim także każdy z nas może zapoznać się z miejscami związanymi ze społecznością żydowską w Biłgoraju. Jest to zarówno mapa dostępna w Internecie, ale także możliwa trasa kilkugodzinnej wycieczki po mieście. Miejsca wybrane przez młodzież są związane z kulturą i historią biłgorajskich Żydów, np.: cmentarz żydowski (kirkut) i Ściana Pamięci, Ławeczka Singera, pomnik poświęcony rodzinie Trzcińskich, którzy ukrywali Żydów i za to zostali zabici, a nawet tzw. „rabinówka” i Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych ze zrekonstruowaną synagogą drewnianą (oryginalna znajdowała w miejscowości Wołpa- dzisiejsza Białoruś).

 

Na Facebooku powstał profil projektu Szkoła Dialogu, gdzie można zobaczyć, jakie działania podejmowała młodzież w trakcie warsztatów: https://www.facebook.com/104054738530773.

Efektem kilkumiesięcznej pracy jest opracowana trasa wycieczki na Google Earth mapa „Śladami biłgorajskich Żydów”: https://earth.google.com/web/data=MicKJQojCiExcTJ6LW96c2xuZlFxd2h5N1FfS2pROVNWN2xFNGdZWHY.

Auf den Spuren der Juden aus Biłgoraj (PDF)

In the footsteps of the Jews from Biłgoraj (PDF)

Śladami biłgorajskich Żydów  (PDF)

Skip to content