80 rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Armię Krajową (AK)
Dzisiaj, 14 lutego, mija 80. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Armię Krajową (AK). Armia Krajowa była w latach II wojny światowej największą podziemną armią świata.
Na Biłgorajszczyźnie w czasie okupacji niemieckiej AK obok Batalionów Chłopskich (BCh) były najsilniejszymi polskimi formacjami partyzanckimi, które poniosły olbrzymie straty osobowe, by wspomnieć tylko bitwę pod Osuchami w czerwcu 1944 roku, w której zginęło kilkuset partyzantów. O tamtych walkach przypominają nam nie tylko liczne pomniki w terenie ale też cmentarz partyzancki w Osuchach.
O fenomenie Armii Krajowej pisał m.in. nieżyjący już prof. Jerzy Markiewicz (Żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego Osuchy 25 czerwca 1944 r., „Zeszyt Osuchowski”, nr 2, 2004), który zanotował kilka zdań odnośnie bitwy nad Sopotem, ale które ogólnie charakteryzują postawy osobowe żołnierzy AK i BCh:
(…).Pierwszy aspekt to absolutnie ochotniczy charakter Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. (…) W ogóle nie funkcjonowało pojęcie naboru z przymusu. Znaleźli się w ich szeregach najbardziej wartościowi Polacy i Polki. Za zaszczyt poczytywano sobie możliwość bycia żołnierzem AK lub BCh. Drugi aspekt to najwyższy poziom świadomości narodowej i obywatelskiej żołnierzy AK i BCh. Wstępujący do zbrojnych organizacji niepodległościowych kierowali się wyłącznie poczuciem narodowego obowiązku wobec narodu i państwa. Składający przysięgę wojskową żołnierze BCh i AK świadomi byli, że czynią to z miłości do Ojczyzny i gotowi byli w godzinie próby do najwyższych poświęceń z ofiarą własnego życia włącznie.