Przejdź do treści

103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

W czwartek, 11.11.2021 roku, przypada 103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada, upamiętnia odzyskanie przez Polskę wolności w 1918 roku, po 123 latach niebytu państwowego i nieobecności na mapach politycznych Europy (1795–1918). 

źródło foto: https://pixabay.com

Pierwsza Rzeczpospolita upadła w 1795 r., Polacy pod zaborami byli przez 123 lata. W tym czasie doszło do kilku tragicznych powstań, jednakże dopiero powstanie dwóch wrogich sobie obozów militarnych Trójprzymierza i Trójporozumienia postawiło przeciwko sobie naszych zaborców. Rywalizacja pomiędzy nimi stała się przyczyną wybuchu I wojny światowej. Wolność udało się odzyskać w 1918 roku, a jej symbolem było przybycie do Warszawy Józefa Piłsudskiego i przekazanie mu władzy przez Radę Regencyjną. 11 listopada 1918 r. Niemcy skapitulowali na froncie zachodnim, co było równoznaczne z końcem I Wojny Światowej. Tego dnia również Józef Piłsudski przejął w Polsce władzę wojskową.

Okupacja austriacka w Biłgoraju zakończyła się 3 listopada 1918 r.; wówczas austriacki komendant powiatu ppłk. Aleksander Carapet przekazał władzę i wyjechał z miasta. Następnego dnia pozostałych żołnierzy rozbrajała miejscowa drużyna Polskiej Organizacji Wojskowej. Biłgoraj i powiat był wolny.

Świętujmy i my to radosne wydarzenie, ciesząc się z niepodległości. Szanujmy Polskę jako naszą Ojczyznę, doceniajmy, że nasza Ojczyzna nie wymaga teraz daniny krwi, że żyjemy w czasach pokoju. Jednakże, szacunek i pamięć jesteśmy winni naszym przodkom, którzy oddali życie w walce o wolną niepodległą Polskę. Pamiętajmy też słowa wielkiego Polaka św. Jana Pawła II, który w 1983 roku w Częstochowie mówił: „Człowiek jest powołany do wolności. Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy. Wolność jest człowiekowi dana i zadana, by ukazywała prawdę o dobru (…) Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”.

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.