Wystawa: „W poszukiwaniu przeszłości. Archeologia Lotnicza – od Stołpia przez Biłgoraj do Zamchu”.

Miło nam poinformować, że już od 17 stycznia 2022 roku w Muzeum ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju będzie można oglądać czasową wystawę fotograficzną zorganizowaną przez naszego archeologa, Konrada Grocheckiego. Ekspozycja została zatytułowana:

„W poszukiwaniu przeszłości. Archeologia Lotnicza – od Stołpia przez Biłgoraj do Zamchu”.  

Na wystawie prezentowanych będzie 25 wielkowymiarowych fotografii przedstawiających stanowiska archeologiczne, które w krajobrazie manifestują się własną formą terenową. Trzeba tutaj jednak podkreślić, że oprócz funkcji dokumentacyjnej prezentowane zdjęcia będą również ciekawe pod kątem wizualnym, dostrzeżemy na nich bowiem zróżnicowany krajobraz Lubelszczyzny, w którym kultura zlewa się z przyrodą, a dawne z teraźniejszością.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przez Konrada Grocheckiego w cyklu całorocznym i są swoistego rodzaju odwzorowaniem poszukiwań przeszłości/archeologii przez autora, który swój wzrok zaczyna kierować w stronę regionu biłgorajskiego.

Na prezentowanych zdjęciach będzie można między innymi zobaczyć takie stanowiska jak np.: wczesnośredniowieczne grodzisko w Czermnie, renesansowy zamek w Krupem, zamczysko w Szczebrzeszynie czy średniowieczny gródek rycerski w Zamchu. Dodatkowo wystawa będzie wzbogacona filmem z przelotów nad prezentowanymi na fotografiach stanowiskami, ale i nie tylko. Podczas projekcji będziemy mogli także znaleźć tam inne ciekawe miejsca związane z archeologią. Możemy tutaj podać przykład Wzgórza Ariańśkiego w Krynicy koło Krupego z najstarszą i najwyższą w Polsce piramidą, czy też cmentarz w Czernięcinie Poduchownym, na którym zlokalizowane są dwa zagadkowe kopce o nierozpoznanej dotąd pierwotnej funkcji. 

Wystawa zakończy się 31 marca 2022 roku. Serdecznie zapraszamy do jej zwiedzania!  

Skip to content