Wystawa pt. „KUNSZT KOWALSKI W SŁUŻBIE SACRUM”

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju następuje kolejna zmian wystaw czasowych.  Jedną z nowych ekspozycji jest wystawa pt. „KUNSZT KOWALSKI W SŁUŻBIE SACRUM”, która ma na celu przypomnienie, kiedyś tak powszechnej, a dziś już zapomnianej działalności kowali z małych miasteczek i wsi regionu biłgorajskiego. W służbie Bożej sprawy wykonywali oni m.in. różnego typu krzyżyki zwieńczeniowe umieszczane przede wszystkim na tzw. małej architekturze sakralnej, na krzyżach i kapliczkach.

Wystawa została zorganizowana na bazie 12. eksponatów pochodzących ze zbiorów Muzeum w Biłgoraju i omawia zagadnienia związane z krzyżykami kowalskimi, są to: zastosowanie, wykonanie, rodzaje, symbolika i zdobnictwo. Ich różnorodność i wyżej wymienione cechy dobitnie świadczą o wielkiej duchowości mieszkańców tego regionu, a nade wszystko o technologicznych umiejętnościach i kunszcie kowalskim miejscowych mistrzów kowadła i młota.

Warstwę ikonograficzną wystawy stanowią fotografie dokumentacyjne wykonane przez pracowników Muzeum w Biłgoraju w trakcie badań terenowych w 2010 r. oraz rysunki archiwalne ze zbiorów Michała Pękalskiego i inne materiały.

Prezentowana ekspozycja będzie trwała od 23. 09. 2021 r. do końca października b.r.  

Zamieszczone poniżej fotografie są tylko fragmentem wspomnianej wystawy.

Bukowa. Kapliczka domkowa zwieńczona kowalskim krzyżykiem ażurowy z dodatkowymi symbolicznymi elementami: promieniami, tarczką i półksiężycem.

Sól. Krzyż drewniany typu biłgorajskiego z daszkiem i plecami oraz z narzędziami męki pańskiej, zwieńczony kowalskim krzyżykiem ażurowym z dodatkowymi symbolicznymi elementami: promieniami, tarczką, krążkami (srebrnikami) i półksiężycem.

Korytków Duży. Współczesny krzyż drewniany zwieńczony ażurowym krzyżykiem typu janowskiego z dodatkowymi, symbolicznymi elementami: kogutkiem i dwoma półksiężycami.

 

Skip to content