Wernisaż wystawy Maria Majka Zuzańska Malarstwo


Na wystawie prezentowanych jest 30 obrazów z cyklu „Wypisać imię złudzeniom” autorstwa Marii Majki Zuzańskiej, pochodzącej z Biłgoraja Artystki obecnie związanej z Łęczną.
Bardzo osobiste dzieła malarskie uzupełnione zostały o wiersze autorstwa Pani Zuzańskiej, które umieszczone zostały w przestrzeni ekspozycji tak w formie wydruków jak i odtwarzanego nagrania w aranżacji Agnieszki Pastor, instruktorki teatralnej i kultury żywego słowa z Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie.
Wystawa prezentowana będzie do 16 października 2022 roku w Zespole Młyńskim przy ul. Czerwonego Krzyża 37 w Biłgoraju.
Kuratorem ekspozycji jest Adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju Maja Wal. 

Źródło foto:
https://www.bck.lbl.pl/telewizja-btk reportaż o wystawie od 2:43

Link: https://youtu.be/y2LVFiknUO0?t=163


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


MARIA MAJKA ZUZAŃSKA ur. w 1958 r. w Biłgoraju.

Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, związana z Łęczną od 1986 roku. Prezes Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie i Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka Konkursu Plastycznego Jesień Hrubieszowska w 2005 r. Zajęła II miejsce w konkursie „Lublin w malarstwie” 2019 r. Zdobyła wyróżnienie w konkursie „Lublin w malarstwie” 2020, 2021 i 2022 roku. Została wyróżniona w 2003 roku Honorową Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury”. Laureatka prestiżowej Nagrody Burmistrza Łęcznej – „Łęczyński Odyniec Kultury 2003” oraz Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej w 2014 roku oraz Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” w 2018 roku.

Malarka i poetka.

Tworzy w różnych technikach: akryl, akwarela, olej, batik, pastel, malarstwo na szkle i jedwabiu.

Stworzyła otwarte cykle: „Ikary”, „Trwanie traw”, „Moje myśli krążą wokół ciebie”, „Dubova moja miłość”, „Moje anioły”, „Martwe natury kwiatami ożywione”, „Zapiski form”, „Wypisać imię złudzeniom” oraz „Nowe dawne przestrzenie”. O swojej twórczości malarskiej Maria Majka Zuzańska mówi: „Najważniejszy dla mnie jest proces tworzenia, który nie kończy się wraz ze złożeniem podpisu na obrazie lecz powoli wycisza się we mnie lub potęguje tworząc nowe koncepcje obrazów. Zmaganie się z malarską materią to poszukiwanie własnej przestrzeni estetycznej często generującej u odbiorcy skrajne stanowiska, aprobaty lub sprzeciwu. W mojej twórczości poszukuję odpowiedzi na dręczące mnie pytania dotykające sfery egzystencjalnej, pobudzając wrażliwość i wyobraźnię odbiorcy prowokuję do dialogu.”

Z kolei na swoim poetyckim koncie Autorka prezentowanej Państwu wystawy ma tomik poezji „Moje myśli krążą wokół ciebie”. Drukowała także w „Merkuriuszu Łęczyńskim”, Almanachu Literackim „Zakwitanie różą” (Szczecin 1993), Tygodniku Młodzieży Katolickiej „Spojrzenia”, „SPACER Z MINERWĄ PO SŁOWACH…” IV Nałęczowskie Spotkania z Poezją 2017 oraz almanachach wydanych przez Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki PLAMA „Źrenica tęsknoty”, „Zapisane w powietrzu”, „Synteza uczuć”, „Portret miłości”, „Zamyślenia zadumania” i „Słońcem na wietrze”.

Maria Majka Zuzańska uczestniczyła w wielu plenerach krajowych i międzynarodowych. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i poza jej granicami.

Skip to content