Przeloty nad archeologicznymi stanowiskami w Tarnogrodzie, Zamchu, Szczebrzeszynie, Kawęczynku oraz w Guciowie
Zapraszamy do objerzenia filmu z przelotów nad archeologicznymi stanowiskami w Tarnogrodzie, Zamchu, Szczebrzeszynie, Kawęczynku oraz w Guciowie. Film powstał podczas tworzenia wystawy pt. „W poszukiwaniu przeszłości. Archeologia Lotnicza – od Stołpia przez Biłgoraj do Zamchu”. Ekspozycję można oglądać do 31 marca 2022 roku w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Zapraszamy serdecznie!
Dziś chcielibyśmy wzbudzić Państwa ciekawość i wyobraźnie zwracając uwagę na przelot nad Kawęczynkiem. Ostatnio za sprawą odkrycia na Czubatej Górze (k. Kawęczynka) grodziska ponownie rozgorzała dyskusja na temat lokalizacji miejsca zwanego 'Worotami’/’Wrotami’ (wczesnośredniowieczne przejście na granicy polsko-ruskiej). Informacja o tym miejscu pojawiają się zarówno w źródłach powstałych na terytoriach Rusi i Polski. W historiografii wiązano je między innymi z obszarem Roztocza Zachodniego. Dziś w kontekście grodziska na Czubatej Górze próbuje się 'Wrota’ lokalizować dokładniej – wskazując pogranicze Roztocza Szczebrzeszyńskiego i Roztocza Gorajskiego – takim miejscem jest Kawęczynek.
Należy dodać, że 'Wrota’ w historii znane są z bitwy pomiędzy polskim księciem Bolesławem Wstydliwym, a ruskim księciem Szwarno. Tym samym zachęcamy do przeczytania artykułu prof. Andrzeja Rozwałki, '„Wrota” na pograniczu polsko-ruskim w kontekście znanej bitwy polsko-ruskiej w 1266 r. w nieznanym miejscu. Glosa do dyskusji nad lokalizacją’, „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska”, sectio F – Historia, 79, s. 52-73 – (https://journals.umcs.pl/f/article/view/9969/7251).