Tarnogród – Regionalne Obchody 40 Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W dniach 18.12.-19.12 br. odbyły się w Tarnogrodzie Regionalne Obchody 40 Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jednym z dziewięciu górników zamordowanych  w kopalni „Wujek” w dniu 16.12.1981 roku był 24 letni Józef Krzysztof Giza pochodzący z Tarnogrodu.
W ciągu dwóch dni rocznicowych miało miejsce szereg projektów, m.in. rekonstrukcja wydarzeń z grudnia 1981 roku, film w reżyserii Wiesława Palucha pt. „Autor nieznany”, program patriotyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Curie Skłodowskiej w Tarnogrodzie oraz wręczenie nagród laureatom Konkursu Wojewódzkiego na Projekt Logotypu Patriotycznego Związanego ze Stanem Wojennym objętego Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Wśród gości obecni byli przedstawiciele władz państwowych na czele z Wicepremierem Jackiem Sasinem, parlamentarzyści, władze wojewódzkie i powiatowe, samorządowcy, przedstawiciele organizacji górniczych i różnego rodzaju stowarzyszeń, kierownicy jednostek działających na terenie Powiatu Biłgorajskiego oraz liczni mieszkańcy Tarnogrodu  i okolic. Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju reprezentował Dyrektor Marek Majewski, który wraz z innymi uczestnikami złożył wiązankę kwiatów na grobie bohatera Józefa Krzysztofa Gizy. Wojewódzkie obchody 40 lecia wybuchu stanu wojennego były okazją do złożenia hołdu tym wszystkim, którzy zginęli lub ucierpieli na zdrowiu walcząc o wolną i niezawisłą Polskę.
Całość obchodów została objęta honorowym patronatem Prezydenta RP. Organizatorzy wydarzenia: Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”, Urząd Marszałkowski w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, Urząd Miejski w Tarnogrodzie, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne.

 

 

 

Skip to content