Świętowanie 101-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju

 

Świętowanie 101-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

W dniu 7.11. br. w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju miało miejsce uroczyste spotkanie z autorem książki „Szable Wojska Polskiego 1918 – 1939”, Januszem Jarosławskim, ambasadorem Polski za granicą jak również Biłgorajszczyzny na terenie kraju, miłośnikiem dawnej broni, publicystą, wydawcą i autorem licznych publikacji poświęconych tematyce broni białej. To przedsięwzięcie zostało objęte patronatem przez Niepodległą, wspierającą i promującą istotne wydarzenia wpisujące się w obchody odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzenie zgromadziło około 200 osób z różnych środowisk, w tym: młodzież szkolną z biłgorajskich szkół średnich wraz z opiekunami, Uniwersytet Trzeciego Wieku, stowarzyszenia, działające na terenie miasta, sympatyków i przyjaciół Muzeum i kultury
w szerokim tego słowa znaczeniu. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Pani Beata Strzałka – Poseł na Sejm RP, Pan Marian Kurzyna – Przewodniczący Rady Powiatu Biłgorajskiego, Pan Janusz Rosłan – Burmistrz Biłgoraja, Pan Stanisław Andrzej Łagożny – Członek Zarządu Powiatu, Pan Marian Klecha – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, Pani Danuta Mazur – dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu – Zaorendzie, Pani Małgorzata Tyburska – kierownik biłgorajskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. Jak zawsze nie zawiodły nas media biłgorajskie: Biłgorajska Telewizja Kablowa, bilgoraj.com.pl, bilgorajska.pl, którym dziękujemy za promowanie naszych przedsięwzięć.

Ramową formułą była dyskusja panelowa, w której oprócz Pana Janusza Jarosławskiego wzięli udział: Pan Ryszard Skiba – kolekcjoner i pasjonat broni białej, mieszkaniec gminy Turobin oraz pracownicy Muzeum – Pani Dorota Skakuj – kustosz działu historii i Pan Tomasz Bordzań – kustosz działu militariów.

W drugiej części spotkania dyskusja kontynuowana była z udziałem pozostałych uczestników. Dziękujemy Panu Januszowi Jarosławskiemu za owocne spotkanie, a pozostałym uczestnikom za liczny i aktywny udział.

 

Z wyrazami szacunku

Marek Majewski

Dyrektor Muzeum

Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju

Skip to content