Przejdź do treści

„Starodruki z dawnej biblioteki pojezuickiego kościoła p.w. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie”. Nowa wystawa czasowa dostępna od 5 lutego.

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju zaprasza do zwiedzania nowej wystawy czasowej zatytułowanej „Starodruki z dawnej biblioteki pojezuickiego kościoła p.w. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie”. Ekspozycja dostępna jest na pierwszym piętrze muzeum.

Wystawa stanowi wyśmienitą okazję do zapoznania się z zabytkami drukarstwa z różnych epok i zakątków Europy. Prezentowanych jest 39 starodruków, pochodzących z XVI–XVIII wieku. Księgi te, wydane w miastach takich jak Bazylea, Wenecja, Kraków, Wiedeń, Kolonia, Florencja czy Paryż, stanowią świadectwo bogatej historii europejskiego piśmiennictwa oraz rozwoju sztuki drukarskiej.

Najstarszym obiektem jest „Maria Marci”, wydana w 1513 roku w Bazylei. Na szczególną uwagę zasługują także inne rzadkie i cenne druki, m.in.: „Enarratio Epistolae Pauli Scriptae ad…” (1557, Wittenberga) – komentarz do listów św. Pawła, świadczący o wpływie reformacji na literaturę religijną, „Catechismus Romanus” (1601, Antwerpia) – przykład oficjalnych nauk Kościoła katolickiego z okresu kontrreformacji, „Dux Peccatorum R.P.F. Ludovici…” (1587, Kolonia) – księga o tematyce moralnej czy „Hesiodi Asceri, Opera et Dies” (XVI w., Frankfurt) – dzieło klasyczne, świadczące o zainteresowaniu antykiem w renesansowej Europie. Na wystawie znalazła się też niewielka książeczka opatrzona odręcznym ostrzeżeniem na temat heretyckiej treści.

Ekspozycja umożliwia nie tylko zapoznanie się z obiektami jako takimi, ale stanowi też reprezentację dawnej sztuki drukarskiej oraz technik introligatorskich. Starodruki wykonane są z papieru, drewnianych, skórzanych i pergaminowych opraw, często tłoczonych i zdobionych złoceniami. Większość z nich nosi ślady upływu czasu – przetarcia, ubytki czy zabrudzenia. Na ich kartach znaleźć można odręczne podpisy, notatki i zapiski. Te ciekawe ślady działalności użytkowników ksiąg staraliśmy się zaprezentować na wyeksponowanych w przestrzeni wystawy skanach.