Sesja popularno – naukowa: „Sytuacja ludności cywilnej w powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej”

W dniu 2.06.2022 w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju zorganizowało sesję popularno-naukową: „Sytuacja ludności cywilnej w powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej”.

Patronat nad wydarzeniem objęła Poseł na Sejm RP Pani Beata Strzałka oraz  Starosta Biłgorajski Pan Andrzej Szarlip.

Konferencja poświęcona ludności cywilnej w powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Sesja mogła zostać zrealizowana dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Lubelskiego w ramach tego programu poprzez Promocję Województwa Lubelskiego. Celem programu jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego. 

Referaty wygłosili:

Dr Tomasz Bereza – IPN O/Rzeszów

Ukraińcy w okupacyjnym powiecie biłgorajskim. Zarys problematyki

Dr Rafał Drabik – IPN Warszawa

 „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Represje wobec Polaków za pomoc i ukrywanie ludności żydowskiej na terenie Kreishauptmannschaft Biłgoraj

Dr Adam Balicki – Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju

Tajne nauczanie jako forma walki z okupantem

Dr Marcin Paluch – Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie

Sowieckie formacje partyzanckie wobec niemieckich operacji „Sturmwind I-II”

Dr Dorota Skakuj – Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju

 Akcja Werwolf w powiecie biłgorajskim. Kalendarium działań

 

Wydarzeniu towarzyszyła promocja książki „Ludność cywilna w powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej”, Biłgoraj 2022, w której znalazły się m.in. wygłoszone na konferencji referaty.

Dzięki uprzejmości LO konferencja organizowana przez Muzeum w Biłgoraju w tej auli odbyła się już po raz drugi, poprzednia – we wrześniu ubiegłego roku dotyczyła Akcji Sturmwind i bitwy pod Osuchami w czerwcu 1944 roku.

Celem tegorocznej konferencji było, żeby jak największemu gronu poprzez przybliżanie oraz   przypominanie upamiętniać tragiczne losy i gehennę mieszkańców powiatu biłgorajskiego w latach okupacji niemieckiej.

Sesji przysłuchiwali się zaproszeni goście, mieszkańcy powiatu oraz młodzież ze szkół biłgorajskich. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników.

Patronat medialny objęli: TVP Lublin, Biłgorajska Telewizja Kablowa, Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Nowa Gazeta Biłgorajska, Kronika Tygodnia oraz portale internetowe bilgorajska.pl i bilgoraj.com.pl 


 


Skip to content