Obrońcy Ojczyzny 1939 polegli na Ziemi Biłgorajskiej

W 83 rocznicę bitwy o Biłgoraj, w dniu 16 września 2022 r., w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju gościła młodzież szkół podstawowych i średnich biorąca udział w 27 Konkursie Wiedzy o Kampanii Wrześniowej na Ziemi Biłgorajskiej.
Organizatorem konkursu był Biłgorajski Oddział PTTK we współpracy z naszym Muzeum. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Błogosławionego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju. Do konkursu przystąpiły reprezentacje dwóch szkół podstawowych z Biłgoraja: Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jan Twardowskiego oraz gospodarza Szkoły Podstawowej nr 1 im. Błogosławionego Księdza Prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego, oraz reprezentacje trzech szkół ponad podstawowych z Biłgoraja: I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ, Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. W sumie 36 uczniów. Pytania konkursowe opracował dr Adam Balicki.
Ważnym punktem tego spotkania w muzeum było przedstawienie realizowanego przez Muzeum zadania pod nazwą „Obrońcy Ojczyzny 1939 polegli na Ziemi Biłgorajskiej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 oraz ze środków budżetu Powiatu Biłgorajskiego oraz oficjalne uruchomienie strony www.obroncy1939.pl wykonywanej w ramach tego zdania. Projekt przedstawił Tomasz Brytan, pracownik muzeum a jednocześnie członek zarządu Oddziału PTTK w Biłgoraju.
Uczestnicy spotkania mogli także zapoznać się z obecnymi wystawami w muzeum oraz z szablą wz. 34 zwaną „Ludwikówką” zaprezentowaną przez Pana Janusza Jarosławskiego, wybitnego znawcę broni białej i autora wielu publikacji na jej temat.
Podsumowanie 27 Konkursu Wiedzy o Kampanii Wrześniowej na Ziemi Biłgorajskiej zakończyło wręczenie najlepszym trzyosobowym drużynom oraz najlepszym indywidualnie uczestnikom konkursu nagród i dyplomów.
Nagrody wręczał pan Marek Majewski, Dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, przedstawicielka Starosty Biłgorajskiego, pani Katarzyna Kobel oraz pan Janusz Jarosławski.

Wyniki:

W rywalizacji drużynowej

Szkoły podstawowe:

I miejsce – Tymon Magdziarz, Michał Bielak, Mateusz Gilowski (Szkoła Podstawowa Nr 5);

II miejsce – Rafał Krasny, Rafał Różański, Wiktor Małysz (Szkoła Podstawowa Nr 5);

III miejsce – Artur Zabłotni, Przemysław Bzdyra (Szkoła Podstawowa Nr 5) oraz drużyna ze szkoły Podstawowej nr 1 im. Błogosławionego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraj w składzie: Julia Balicka, Jan Skwarek i Maja Brytan.

Szkoły średnie:

I miejsce – Dominika Szubiak, Anna Szubiak, Otylia Kobielarz (I LO im. ONZ);

II miejsce – Szymon Paczwa, Michał Gmyz, Monika Ciosmak (KLO im. Papieża Jana Pawła – I drużyna);

III miejsce – Patryk Zaśko, Maksymilian Halicki, Zuzanna Niemiec (ZSZiO).

W rywalizacji indywidualnej

Szkoły podstawowe:

I miejsce – zdobył Artur Zabłotni;

II miejsce – zdobyli ex quo Michał Bielak i Mateusz Gilowski;

III miejsce – ex quo Rafał Krasny, Rafał Różański i Wiktoria Małysz.

Szkołach ponadpodstawowe:

I miejsce – zdobyły ex quo Dominika Szubiak z I LO im. ONZ w Biłgoraju i Monika Ciosmak z KLO im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju;

II miejsce – zdobyli ex quo Otylia Kobielarz z I LO im. ONZ w Biłgoraju i Karol Łuczyn z KLO im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju.

 

Skip to content