Obchody Dnia Wojska Polskiego na Autodromie w Biłgoraju 12 sierpnia 2023 roku

Inicjatorem „Obchodów Dnia Wojska Polskiego” była Poseł na Sejm Beata Strzałka i dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju Marek Majewski. Wydarzenie to zostało pomyślane jako wpisujące się w cykl pikników organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej na terenie całego kraju. Koncepcja przedsięwzięcia objęła przygotowanie, a następnie zorganizowanie następujących działań:

– spotkanie z weteranem misji zagranicznej,

– prelekcja dotycząca Wojska Polskiego,

– wystawa plastyczna prezentująca prace, powstałe w ramach konkursu „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” autorstwa wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju,

– koncert piosenki wojskowej w wykonaniu stowarzyszenia Szwadron kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich.

Impreza była promowana przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju na oficjalnej stronie internetowej i muzealnym fanpejdżu na portalu Facebook, jak również w następujących mediach: Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia, Nowa Gazeta Biłgorajska, portal wojna.co.pl (wszystkie w formie elektronicznej). Oprócz tego na terenie Biłgoraja tydzień wcześniej zostały rozwieszone plakaty informujące o przedsięwzięciu, jak również rozesłane zostały zaproszenia do instytucji z terenu powiatu i osób fizycznych. Na każdym etapie przygotowań Muzeum ściśle współpracowało z biurem Poseł na Sejm Beaty Strzałka i Starostwem w Biłgoraju oraz MDK w Biłgoraju. Ze strony Muzeum zostali oddelegowani pracownicy do koordynowania przebiegu imprezy.

Wydarzenie odbyło się zgodnie z planem 12 sierpnia br. na biłgorajskim autodromie równolegle z piknikiem wojskowym „Silna Biało-Czerwona”. W godzinach porannych przez pracowników MDK w Biłgoraju przy wsparciu merytorycznym pracowników Muzeum została zbudowana wystawa plenerowa. Zaprezentowano na niej prace wykonane przez wychowanków rzeczonego MDK oraz dodatkowo, plansze ukazujące historię Biłgorajskiego Obwodu Armii Krajowej w fotografii Edwarda Buczka (zdjęcia ze zbiorów Muzeum). Rozstawiony został rollup promujący Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem” na uprzednio zorganizowanym stoisku. Początek imprezy miał miejsce o godzinie 12. Zaplanowane poszczególne punkty przedsięwzięcia odbyły się równolegle do pikniku militarnego. Zarówno wyżej wymieniona wystawa, jak i pozostałe ujęte w harmonogramie działania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Przybliżona frekwencja to około 1000 osób, którzy przewinęli się w przeciągu 7 godzin. Sprzyjała temu aura jak również zaprezentowana bogata oferta. Wśród uczestników znaleźli się zarówno dorośli, jak i dzieci i młodzież. Przekrój wiekowy na wydarzeniu można śmiało nazwać sztafetą pokoleń. Istotną rolę na stoisku muzealnym pełnili pracownicy merytoryczni, którzy szczegółowo oprowadzali po wystawie i odpowiadali na szereg pytań. Ożywiona dyskusja miała miejsce również w czasie spotkania z weteranem oraz po prelekcji na temat Wojska Polskiego. Wiele wzruszeń i doznań patriotycznych przysporzył koncert piosenki wojskowej w wykonaniu stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich. Wszystkie cele wynikające z założeń zostały zrealizowane, a duże zainteresowanie publiczności wskazuje, że tego typu imprezy warto organizować.

Lubelskie     Warto Być Polakiem    Kierunek Lubelskie

 

Skip to content