Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju otrzymało niezwykły dar – tapiseria zaprojektowana przez Stefana Knappa – światowej sławy artystę pochodzącego z Biłgoraja.

Szanowni Państwo, z ogromną przyjemnością dzielimy się z Państwem fantastyczną informacją!

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju otrzymało niezwykły dar. Do kolekcji Działu Sztuki trafiła tapiseria zaprojektowana przez Stefana Knappa – światowej sławy artystę pochodzącego z Biłgoraja.

Wełniana tapiseria wykonana została w polskiej manufakturze w początkach lat 70. XX wieku. Nieco surrealistyczna scena jaką przedstawia – nogi zgniatające winogrono unoszące się nad szachownicą – powtarza motyw prac wykonanych w akrylu i w emalii, które w 1974 roku można było zobaczyć podczas wystawy Knappa w warszawskiej Zachęcie. Ta sama scena pojawiła się na emaliowanej dekoracji fasady Grabowski Gallery w Londynie, w realizacji z 1986 roku, idealnie wpisując się w klimat galerii, która oprócz prezentacji dzieł sztuki serwowała również doskonałe wino.

W latach 70. XX wieku tapiseria została zakupiona przez Willa Hoogstraate, ówczesnego dyrektora Galerie d’Eendt w Amsterdamie gdzie Knapp wystawiał od 1968 roku, do jego prywatnego zbioru. W holenderskiej galerii prezentowana była do 1987 roku, kolejno trafiła na południe Francji, gdzie pozostawała w domu rodziny Hoogstraate do 2021 roku.

W sierpniu 2022 roku Pani Monica Penders, córka Hoogstraate, zdecydowała się przekazać tapiserię do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Jak podkreślała, zależało jej by obiekt trafił do rodzinnego miasta artysty. Jeszcze raz serdeczne dziękujemy za ten cenny dar.

Tapiserie projektu Stefana Knappa są niezwykle rzadkimi obiektami, a Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju jest obecnie jedynym europejskim muzeum posiadającym jeden z nich w swojej kolekcji.

Przekaz ten wzbogacił niewielki biłgorajski zbiór dzieł i pamiątek związanych ze Stefanem Knappem, a już w przyszłym roku zostanie wyeksponowany w ramach wystawy stałej poświęconej postaci tego niezwykłego artysty.

Skip to content