Spotkanie z cyklu „SZABLE NIEPODLEGŁOŚCI” oraz konferencja ” ŚLADY CUDU NAD WISŁĄ NA ZIEMI BIŁGORAJSKIEJ” – reportaż
30 września bieżącego roku miało miejsce w siedzibie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju uroczyste spotkanie z cyklu „Szable Niepodległości” z autorem książek historycznych p. Januszem Jarosławskim „Polskie drogi do Wolności – opowieść o polskiej walce o wolność na przestrzeni XIX I XX wieku”.
Wydarzenie to zostało objęte patronatem niepodległej – instytucji powstałej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Po spotkaniu z Januszem Jarosławskim, miłośnikiem dawnej broni, popularyzatorem wiedzy o polskiej broni białej, odbyła się konferencja „ŚLADY CUDU NAD WISŁĄ NA ZIEMI BIŁGORAJSKIEJ” , zorganizowana przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, Społeczny Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej przy parafii Św. Marii Magdaleny i Akademię Myśli Chrześcijańskiej. Spotkanie zostało objęte patronatem poseł na Sejm RP Beaty Strzałka i Starosty Biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa.
Uczestnicy tejże konferencji wysłuchali prelekcji:
„ Kościół Św. Marii Magdaleny jako wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości i Cud nad Wisłą”
Henryk Grabias SKUMPN
oraz
„ Historia obrazu Cud nad Wisłą w kościele Św. Jerzego w Biłgoraju”
Stanisław Schodziński AMC
Wystawy towarzyszące wydarzeniom to:
- OBRAZY ROMANA STĘPNIA
- BUDOWNICZOWIE KOŚCIOŁA ŚW. MARII MAGDALENY W PUSZCZY SOLSKIEJ
- WOJNA Z BOLSZEWIKAMI BITWA WARSZAWSKA 1920 (IPN)
Wykłady spotkały się z dużym zainteresowaniem środowiska. Wśród gości honorowych na konferencji obecna była pani Beata Strzałka Poseł na Sejm RP, pani Maria Gałka etatowy członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego reprezentująca Starostę Biłgorajskiego pana Andrzeja Szarlipa, pan Bogdan Kowalik Sekretarz Urzędu Miasta Biłgoraj, pan Zbigniew Łupina Prezes Sądu Rejonowego w Biłgoraju, członek KRS, rodzina pana Piotra Stępnia autora obrazów wystawionych podczas spotkania, pułkownik Stanisław Krzysztoń Prezes Stowarzyszenia ” Wolność i Niezawisłość” o/Lublin, pani Iwona Pawlos – dyrektor MDK w Biłgoraju. Ku naszej radości nie zabrakło tradycyjnie młodzieży szkolnej ze szkół średnich, których organem prowadzącym jest Powiat Biłgorajski; Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, Liceum Ogólnokształcące im ONZ, Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej. Miłym zaskoczeniem dla nas był przyjazd uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Różańcu członków koła historycznego wraz z opiekunem. Nie zawiedli jak zwykle przyjaciele i sympatycy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, członkowie Rady Muzeum na czele z przewodniczącym Tomaszem Karolczakiem, miłośnicy i pasjonaci historii. Można również zawsze liczyć na media biłgorajskie: BILGORAJ.COM.PL, NOWA GAZETA BIŁGORAJSKA, BIŁGORAJSKA TELEWIZJA KABLOWA. Zawitała do nas także telewizja TVP 3 LUBLIN.
Jako gospodarze spotkania z panem Januszem Jarosławskim oraz konferencji „ŚLADY CUDU NAD WISŁĄ NA ZIEMI BIŁGORAJSKIEJ” mamy dużą satysfakcję z przebiegu tych wydarzeń i jesteśmy bardzo wdzięczni za liczny udział i wsparcie. Szczególnie cieszy nas rosnące zainteresowanie młodzieży szkolnej historią najnowszą związaną z naszym regionem.
W tym samym dniu o godzinie 18:00 uczestnicy spotkania w muzeum mieli możliwość udziału w MSZY ŚWIĘTEJ ZA OJCZYZNĘ I POLEGŁYCH W 1920 R. W SANKTUARIUM ŚW. MARII MAGDALENY W BIŁGORAJU , po mszy św. zostały złożone wieńce przy tablicy w kościele.
DLA NAS WSZYSTKICH BYŁA TO WSPANIAŁA LEKCJA HISTORII.
Dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju
Marek Majewski