I PRZEGLĄD ZESPOŁÓW OBRZĘDOWYCH POWIATU BIŁGORAJSKIEGO 13.09.2020 relacja

              W dniu 13.09.br. w Zagrodzie Sitarskiej w Biłgoraju miał miejsce I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego. Wydarzenie to patronatem honorowym objęli: Pani Beata Strzałka – Poseł na Sejm RP, która jednocześnie ufundowała pamiątkowe statuetki dla grup artystycznych oraz Pan Andrzej Szarlip – Starosta Biłgorajski, który wręczył zespołom na koniec przeglądu sfinansowane przez Powiat grawertony z podziękowaniem za występy. Z projektu zespoły otrzymały z rąk Dyrektora Muzeum Pana Marka Majewskiego nagrody pieniężne oraz od Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju upominki muzealne. Przegląd został zorganizowany z projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020 z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z udziałem Powiatu Biłgorajskiego. Patronat medialny stanowiły: Polskie Radio Lublin, Kurier Lubelski, TVP3 Lublin, Kronika Tygodnia, Nowa Gazeta Biłgorajska, bilgorajska.pl, bilgoraj.com.pl, Telewizja Biłgoraj, Tanew, Biłgorajska Telewizja Kablowa. Partnerem projektu był Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju. W przeglądzie wzięły udział następujące zespoły: Grupa Folklorystyczna Pokolenia-Krajka, Zespół Śpiewaczy ze Starego Bidaczowa, Zespół Śpiewaczy „Czeremcha” z Gromady, Zespół „Zorza” z Dereźni, Zespół śpiewaczo obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej.
               Impreza odbyła się przy pięknej, słonecznej pogodzie, z udziałem Pani Poseł Beaty Strzałki oraz władz powiatowych na czele z Panem Starostą Andrzejem Szarlipem i członkami Zarządu Powiatu. Obecni byli również burmistrzowie i wójtowie miast i gmin, a także dyrektorzy i przedstawiciele placówek kulturalnych i innych jednostek organizacyjnych funkcjonujących na terenie Powiatu Biłgorajskiego. Przybyło wielu pasjonatów historii regionalnej, członków grup rekonstrukcyjnych, przedstawicieli stowarzyszeń, wielu mieszkańców Biłgoraja i powiatu. Na uwagę zasługuje obecność młodych ludzi, do których adresowany jest ten projekt traktowany w tym względzie jako lekcja zwyczajów, obrzędów, obyczajów biłgorajskich i wsi z terenu powiatu, po prostu historii tej najbliższej naszym sercom, a zbiegającym się nieraz ze wspomnieniami starszego pokolenia. Generalnie wydarzenie spotkało się w środowisku z dużym zainteresowaniem, występy zespołów obrzędowych zachwyciły wszystkich obecnych, a organizatorów ten sukces organizacyjny zmotywował do planowania w przyszłości imprez o podobnym charakterze.
              Jesteśmy przekonani, iż za rok spotkamy się ponownie na II Przeglądzie Zespołów Obrzędowych. Dziękuję jeszcze raz wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie, a szczególnie składam wyrazy podziękowania i uznania dla moich współpracowników z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Wyjątkową rolę w tym zakresie odegrał Lider pisania projektów – Mateusz Soroka oraz Koordynator realizacji tegoż projektu – Tomasz Brytan.

Do zobaczenia za rok.

Marek Majewski
Dyrektor Muzeum

Relacja z I Przeglądu Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego w Panoramie Lubelskiej od 11 minuty

Skip to content