Brązowy Medal Gloria Artis dla Janusza Jarosławskiego

Pan Andrzej Szarlip Starosta Biłgorajski oraz Pan Marek Majewski dyrektor  Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju mieli zaszczyt i honor uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości. Biłgorajanin, Janusz Jarosławski został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadanym przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego. Uroczyste wręczenie odznaczenia odbyło się 30 czerwca 2021 roku w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Aktu dekoracji dokonał minister Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wystąpieniu podkreślił duże zasługi Janusza Jarosławskiego: „Jego książki są bezcennym źródłem wiedzy o polskim dziedzictwie w najdalszych zakątkach świata”. Ważnym dla promocji Polski na świecie jest autorski projekt Janusza Jarosławskiego: „Szable Niepodległości”, mający za zadanie krzewienie wiedzy historycznej oraz rozwijanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Zwieńczeniem jego wieloletniej pracy na rzecz popularyzacji historii Polski i polskiej szabli jest Trylogia pt. Oręż Niepodległej: Szable Wojska Polskiego, Bagnety Wojska Polskiego i Kordziki Wojska Polskiego”.
W swoim wystąpieniu Janusz Jarosławski mówił – „Dzisiejsza uroczystość to dla mnie wzruszający moment, to także wielki zaszczyt i wyróżnienie za które bardzo dziękuję. „Gloria Artis” to niezwykle ważne i piękne odznaczenie, to swoisty stempel na résumé mojej wieloletniej pracy twórczej i misji popularyzacji tradycji polskiego oręża, w szczególności polskiej szabli. Od lat pracuję nad społecznym zrozumieniem wartości stojących za tym orężem – takich jak: honor, historia, tradycja i kultura. Ważną częścią działań są wykłady, panele dyskusyjne i spotkania z młodzieżą w ramach autorskiego cyklu „Szable Niepodległości”. Projektu mającego za zadanie krzewienie wiedzy historycznej oraz rozwijanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Dziękuję wszystkim tym, którzy przez lata pomagali mi odkryć bezcenną wiedzę o broni siecznej. W tym miejscu pragnę wspomnieć postać niezwykłą, mojego mistrza i mentora, świętej pamięci Profesora Wojciecha Zabłockiego. Na koniec chciałbym złożyć specjalne podziękowania mojej żonie Lucynie, bez niej nie byłoby mnie tu, gdzie teraz jestem. „Gloria Artis” – chwała sztuce!”
Janusz Jarosławski (ur. 2 października 1967 w Zwierzyńcu) – publicysta, społecznik, wydawca, autor książek poświęconych tematyce historycznej i broni białej. Miłośnik dawnej broni i barwy, od wielu lat zajmujący się popularyzacją wiedzy o polskiej broni białej. Współorganizator lekcji żywej historii, wystaw i ekspozycji muzealnych. Pomysłodawca projektu „Szable Niepodległości” – serii spotkań i wykładów o historii i tradycji szabli w okresie II Rzeczypospolitej. Podczas debaty w Sejmie uhonorowany Tytułem Ambasadora Kultury Polskiej. Laureat medalu IKS-AWF przyznawanego osobom i instytucjom wspierającym ideę integracji w sporcie i przez sport. Odznaczony przez Zarząd Województwa Lubelskiego Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”. Autor dwutomowej monografii „Szable Carskiej Rosji” wydanej pod patronatem amerykańskiej stacji telewizyjnej HISTORY. Był współautorem książki „Bitwa Warszawska 1920” wraz z prof. Wojciechem Zabłockim. Publikacje autora to projekty realizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (łac. chwała sztuce) – to najwyższe wyróżnienie, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawane osobom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
Starosta Biłgorajski i dyrektor naszego muzeum zostali zaproszeni na to wyjątkowe wydarzenie przez samego bohatera uroczystości Pana Janusz Jarosławskiego. Jesteśmy dumni z faktu przyznania mieszkańcowi Biłgoraja tak wysokiego odznaczenia i cieszymy się, iż możemy z Panem Januszem owocnie współpracować od wielu lat. Nie możemy się doczekać na następne spotkania z Panem Januszem Jarosławskim , jak również na jego nowe książki historyczne. To wyjątkowy człowiek, autorytet w środowisku muzealnym i historycznym.

 

 

 

 Artykuł na stronie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu:

https://www.gov.pl/web/kulturaisport/brazowy-medal-gloria-artis-dla-janusza-jaroslawskiego

 

Dyrektor Marek Majewski dzięki uprzejmości rodziny Pana Janusza Jarosławskiego mógł zwiedzić kilka ciekawych miejsc historycznych w Warszawie, między innymi budynek skarbca Państwa Polskiego w okresie międzywojennym, wybudowany w 1911r.

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content