Archeologiczna konferencja „Nie tylko Szymon Szymonowicz. Skarb z wczesnej epoki żelaza odkryty w Czernięcinie Poduchownym – wyniki i perspektywy badań”


Dziś (19 grudnia 2024) w sali reprezentacyjnej I LO im. ONZ w Biłgoraju odbyło się wydarzenie „Nie tylko Szymon Szymonowicz. Skarb z wczesnej epoki żelaza odkryty w Czernięcinie Poduchownym – wyniki i perspektywy badań”. Konferencja zorganizowana przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju była poświęcona niezwykłemu odkryciu pradziejowego depozytu przedmiotów z brązu z początku epoki żelaza, odnalezionego w Czernięcinie Poduchownym. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Starosty Biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa, a partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.

Rozpoczęcie konferencji o godzinie 10:00 obejmowało uroczyste otwarcie, powitanie uczestników i gości oraz przedstawienie tematyki i celów wydarzenia. Następnie odbyły się trzy sesje tematyczne. W ramach pierwszej sesji poświęconej odkryciu i badaniom wstępnym, Łukasz Jabłoński opowiedział o okolicznościach odnalezienia skarbu, Wiesław Koman omówił jego aspekty konserwatorskie, a Konrad Grochecki przedstawił badania związane z terenową weryfikacją znaleziska oraz opowiedział o zespole badawczym zajmującym się depozytem.

Druga sesja skupiła się na interdyscyplinarnym spojrzeniu na skarb. Dr Marcin Maciejewski poruszył temat deponowania przedmiotów metalowych, a Jakub Ordutowski zaprezentował pierwsze wyniki badań nieinwazyjnych nad kontekstem odkrycia. W trzeciej sesji dotyczącej chronologii i znaczenia odkrycia profesor Jerzy Libera przedstawił prehistorię Czernięcina Poduchownego, natomiast referat profesor Elżbiety Kłosińskiej o chronologii i funkcji zabytków znalezionych w depozycie został odczytany w jej imieniu, gdyż z powodu problemów zdrowotnych nie mogła uczestniczyć w wydarzeniu osobiście.
Konferencję zwieńczyła prezentacja skarbu.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konferencji za ich zaangażowanie, merytoryczne wystąpienia i owocne dyskusje. Wydarzenie było piękną promocją dziedzictwa archeologicznego regionu oraz platformą wymiany wiedzy i integracji środowiska naukowego z lokalną społecznością.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Zapraszamy do obejrzenia spotu promującego Województwo Lubelskie: „Lubelskie Smakuj życie!”


 


 


 

Skip to content