83 rocznica wybuchu II wojny światowej

Dzisiaj przypada 83 rocznica wybuchu II wojny światowej, w czasie której powiat biłgorajski został bardzo zniszczony. Toczyły się tu wielkie i krwawe boje. We wrześniu 1939 roku cofały się w kierunku Lwowa dwie armie WP – „Kraków” pod dowództwem gen. A. Szylinga i „Lublin” pod dowództwem gen. T. Piskora. Walczyły tu również oddziały WP z GO płk T. Zieleniewskiego. Z większych bitew można wymienić: w dniach 13-16 września wzdłuż drogi Biłgoraj – Krzeszów głównie pod Banachami, Solą i Puszczą Solską, walki na odcinku rzeki Tanew – Tarnogród, 16.09. pod Łukową i o Biłgoraj, ponadto walki w okolicach Tereszpola, Górecka Kościelnego i Aleksandrowa czy pod Dzwolą.
Armie „Kraków” i „Lublin” nie mogąc przerwać niemieckiego okrążenia pod Tomaszowem Lubelskim skapitulowały 20 września 1939 roku.
Idący z północy w kierunku Tomaszowa i na pomoc Armii „Kraków” Front Północny, uwikłany w walki pod Zamościem został powstrzymany. Jednostki przednie po walkach dotarły przez Krasnobród i Józefów do Tereszpola, gdzie dowódca frontu, gen. bryg. E. Przedrzymirski – Krukowicz, 27.09. podpisał kapitulację. O dzień drogi za tyłami oddziałów polskich były przednie jednostki sowieckie.
Działania wojenne w regionie biłgorajskim należą do trzeciej i ostatniej fazy wojny obronnej (17.09.-6.10.1939) i są to już walki ostatnich zgrupowań i ośrodków oporu.
W czasie kampanii wrześniowej zniszczone zostały okoliczne wsie i miasteczka, przykładowo Biłgoraj został zbombardowany 8. i 14.09.1939 r., ponadto został zniszczony od pożaru 11.09. i w trakcie walk o miasto – 16.09. Wskutek tego zniszczeniu uległo ponad 70% budynków w miasteczku. Inne miasteczka również uległy spaleniu, jak np. Józefów czy Frampol, który został zbombardowany przez niemieckie samoloty Luftwaffe 13.09.1939 r., pomimo, że osada nie posiadała żadnych obiektów wojskowych. Frampol został wytypowany do nalotów ćwiczebnych, w wyniku których zniszczone zostało 90% budynków ponieważ posiadał bardzo regularny układ ulic i zabudowy.

Skip to content