Przejdź do treści

14 lutego: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

14 lutego 2025 roku po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

83 lata temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową. Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej.

Armia Krajowa była największą armią podziemnej Europy w latach II wojny światowej. W 1944 r. AK to ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych.

Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.

Historia AK jest jednym z fundamentów naszej tożsamości narodowej i symbolem polskiej niezłomności w walce o suwerenność.

665 to kryptonim obwodu Biłgoraj Armii Krajowej. Dzielił się on na 5 Rejonów: Biłgoraj (kryptonim: Akademia), Frampol (Liceum), Józefów (Freblówka), Krzeszów (Gimnazjum) i Tarnogród (Powszechniak).

W Biłgoraju odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę powstania Armii Krajowej. Rozpoczęły się Mszą świętą za Ojczyznę, a następnie przedstawiciele władz powiatu złożyli kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej w centrum Biłgoraja. Muzeum na uroczystości reprezentowane było przez Dyrektora Marka Majewskiego.