Otwarcie wystawy ” Historia i rowery kołem się toczą”

Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód….

W dniu 11 lutego 2020 roku o godz. 12-tej w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Historia i rowery kołem się toczą – kolekcja Pana Andrzeja”. Otwarcie odbyło się z udziałem władz powiatowych, zaproszonych gości, w tym dyrektorów różnych instytucji oraz młodzieży szkolnej z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju oraz harcerzy 13. Drużyny Starszoharcerskiej „Pochodni” im. Podharcmistrza Tadeusza „Neya” Iwanowskiego. Swoją obecnością otwarcie wystawy zaszczycił Pan Starosta Andrzej Szarlip, a wśród innych zaproszonych gości byli również: Mirosław Późniak – radny Rady Powiatu, Zbigniew Łupina – prezes Sądu Rejonowego w Biłgoraju, Henryk Wereski – Prezes Banku Spółdzielczego w Biłgoraju, Stanisław Kowalczyk – dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury, Stanisław Schodziński, Celina Skromak – dyrektor GOK w Biłgoraju, Maria Szeliga – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju, członkowie Rady Muzeum:  przewodniczący Tomasz Karolczak oraz Anna Kuziak, Stefan Oleszczak i Andrzej Czacharowski oraz sympatycy Muzeum w Biłgoraju: Jerzy Blicharz, Andrzej Miazga, Jerzy Kaczor, Grzegorz Skromak, Henryk Grabias, Anna Kozdra, jak również redaktorzy: pani Maria Szado, Kazimierz Szubiak i wiele innych osób. Obecne były również media biłgorajskie: Nowa Gazeta Biłgorajska, Biłgorajska Telewizja Kablowa, gazety – biłgorajska.pl, bilgoraj.com.pl, a także  Katolickie Radio Zamość.

Otwarcia wystawy dokonał i słowo wstępne wygłosił dyr. Muzeum Pan Marek Majewski, po nim głos zabrał Pan Starosta Andrzej Szarlip, następnie autor i kurator wystawy Tomasz Bordzań, a o samej kolekcji rowerów i samej wystawie wypowiedział się właściciel eksponatów  Pan Andrzej Zabłotny, pasjonat i kolekcjoner mieszkający na co dzień w Biłgoraju.

Na wystawie eksponowanych jest 26 szt. rowerów z okresu II Rzeczypospolitej oraz akcesoria z nimi związane. Dodatkowo ekspozycję wzbogacają plansze omawiające historię rowerów, ich rozwój w Polsce i służbę w Wojsku Polskim, a także ich produkcję. Ponadto wystawa nawiązuje do przypadającej w tym roku 91. rocznicy rozpoczęcia produkcji rowerów w Fabryce Broni w Radomiu.

Rowerowa przygoda Pana Andrzeja rozpoczęła się od członkostwa jego syna w Biłgorajskim Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych. Pierwszy rower był atrapą przedwojennego polskiego roweru wojskowego i to skłoniło przyszłego kolekcjonera do uzupełnienia go oryginalnymi częściami. Później, przyszedł czas na pozyskiwanie kolejnych podzespołów, części zamiennych i pierwszego oryginalnego roweru marki Łucznik Typ II. Z biegiem czasu kolekcja rozrosła się do ponad 40-tu rowerów, w tym – 7 sztuk polskich rowerów wojskowych wz. 35.

Początkowo w WP wykorzystywano rowery produkcji zagranicznej oraz rowery cywilne polskich wytwórni i spółek, np. firmy „Ormonde” K. Lipieńskiego z Warszawy, a od 1929 r. – polskie rowery wojskowe marki „Łucznik” produkcji Fabryki Broni w Radomiu, produkującej rowery na potrzeby armii polskiej i rynku cywilnego. W latach 1936-39 radomska fabryka produkowała 18 typów rowerów, z których najbardziej znane to: PWU Typ II „Turystyczny”, PWU Typ XVII „Turystyczny”, PWU Typ XX wz. 35, PWU Typ XXI wz. 35 specjalnie zaprojektowany dla organizacji Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Rower wz. 35 (Typ XX Wojskowy) był dostarczany do armii.

Ekspozycja adresowana jest szczególnie do młodzieży, do osób zainteresowanych ich historią, ogólnie pojętą jazdą na rowerze oraz koneserów militariów związanych z Wojskiem Polskim II Rzeczypospolitej.

Wystawę można zwiedzać w siedzibie Muzeum przy ul. T. Kościuszki 87 do końca marca 2020 roku. Zapraszamy do zwiedzania.