XVII Jesienne Spotkanie Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego

6 listopada 2019 r. w sali widowiskowej Urzędu Gminy Aleksandrów w miłej i przyjacielskiej atmosferze po raz 17. spotkali się bibliotekarze, czytelnicy oraz zaproszeni goście. Było to spotkanie integracyjne, organizowane tradycyjnie przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Aleksandrowie.

W trakcie tego wydarzenia o strojach biłgorajskich i o ciekawostkach związanych z kulturą ludową powiatu biłgorajskiego opowiadał Tomasz Brytan z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Podczas tego spotkania miało miejsce także podsumowanie zabawy „Kultura ludowa powiatu biłgorajskiego” nad którą tradycyjnie już patronat honorowy objęło Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i Punkt Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Biłgoraju. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju oraz Urząd Gminy Aleksandrów.

Zabawa ta była adresowana głównie do mieszkańców powiatu biłgorajskiego, ale każdy, kto miał ochotę mógł wziąć w niej udział. Głównym jej celem było wybranie elementu kultury ludowej, który najbardziej kojarzy się z terenem powiatu biłgorajskiego. Aby wziąć udział w zabawie należało wypełnić kupon i dostarczyć go do biblioteki. Do organizatorów wpłynęło 975 kuponów, najwięcej z Tarnogrodu, Aleksandrowa oraz Biłgoraja. Pierwsze miejsce w zabawie zajęła gwara tarnogrodzka, drugie piróg biłgorajski, a na trzecim miejscu znalazła się kultura sitarska.

Wśród prawidłowo wypełnionych kuponów wylosowano 39 laureatów