Facebook Image

Main Menu

spacer2

pbherb

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej 
w Biłgoraju jest samorządową
instytucją kultury finansowaną
przez powiat biłgorajski

 

posiadamy w sprzedaży:

Dukat lokalny Cietrzew

żeton mosiężny

monety

KARTA DUŻEJ RODZINY

 

 

Muzeum jest przystosowane

do zwiedzania przez osoby

niepełnosprawne ruchowo.

 

Fotografie spod podłogi

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju została otwarta nowa czasowa ekspo-zycja. Prezentowana wystawa nosi tytuł „Fotografie spod podłogi. Zdjęcia Teofila Jaś-kiewicza z lat 1925 – 1943, Harasiuki, gmina Huta Krzeszowska”.
Odnalezione w Harasiukach pod podłogą starego domu przeznaczonego do re-montu przez ś.p. Elżbietę Węglińską w 2005 r. „szklane płytki” trafiły w Zamościu do Galerii Starej Fotografii Adama Gąsianowskiego. Po oczyszczeniu negatywów i odro-bieniu zdjęć, okazało się, że przedstawiają one mieszkańców Harasiuk i okolicznych wsi. Na szklanych płytkach został zatrzymany czas od lat 20. do początku lat 40. XX wieku. Warto przypomnieć, że chociaż dzisiaj gmina Harasiuki należy do powiatu ni-żańskiego w województwie podkarpackim, to w ówczesnych latach tereny te należały do powiatu biłgorajskiego.
Autorem zdjęć był Teofil Jaśkiewicz, od 1925 r. kierownik szkoły powszechnej w Harasiukach i nauczyciel matematyki. Posiadając motor, rower i kilka aparatów foto-graficznych portretował mieszkańców Harasiuk i okolic - większość postaci jest jednak anonimowa. Fotograf był doskonałym portrecistą, umiejętnie grał światłem i cieniem. W 1943 r. podczas pacyfikacji biłgorajskich wsi opuścił te tereny, a swój „szklany skarb” ukrył pod podłogą swojego domu. Zdjęcia przedstawiają wielopokoleniowe ro-dziny, dzieci, młodzież, mężczyzn i kobiety – biednych i bogatych. Są one bogatym źró-dłem historycznym, mówiącym o wiejskim życiu, ubiorach, a także o pasji ich twórcy.
Z wywołanych zdjęć Adam Gąsianowski w sieni kamienicy przy ul. Staszica zor-ganizował wystawę - galerię starej fotografii, która z Zamościa powędrowała do Hara-siuk, obecnie jest w Muzeum w Biłgoraju a później będzie eksponowana w Koszalinie.
Wystawa będzie czynna do połowy kwietnia br.