Inauguracja obchodów 50. rocznicy powołania Muzeum w Biłgoraju

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zostało założone 50 lat temu, w tym roku ma więc swój złoty jubileusz.  Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, pod nazwą Muzeum w Biłgoraju powstało 25. styczna 1966 r. (uchwała Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Biłgoraju). Swoją działalność rozpoczęło 3 maja 1967 r. jako oddział Muzeum Okręgowego w Lublinie.

Ponadto, w tym roku mija już 40 lat od kiedy można zwiedzać filię Muzeum wpisany do rejestru zabytków skansen - Zagrodę Sitarską.

Powstanie placówki muzealnej w Biłgoraju było związane z uroczystymi obchodami Tysiąclecia Państwa Polskiego w 1966 r. W roku tym podjęto szereg oddolnych inicjatyw lokalnych dla uświetnienia obchodów. Między innymi takie inicjatywy podejmowane były w zakresie tworzenia, rozbudowy już istniejących czy też dalszego rozwoju placówek kulturalnych na terenie całego kraju.

Dla powstania biłgorajskiego Muzeum niewątpliwie najwięcej zrobił Michał Pękalski. Poprzez okres funkcjonowania Muzeum dyrektorami placówki byli: Janusz Bentkowski, który podjął się trudu tworzenia placówki od podstaw, Roman Sokal i Jerzy Waszkiewicz. Obecnie obowiązki dyrektora pełni Dorota Skakuj.