Trylogia. Rekwizyty z ekranizacji dzieł H. Sienkiewicza.

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju została otwarta nowa czasowa wystawa: Trylogia. Rekwizyty z ekranizacji dzieł H. Sienkiewicza. Wystawa będzie czynna maj - czerwiec 2015. Rekwizyty filmowe zostały wypożyczone z Ośrodka Dziejów Ziemi Mielnickiej - Muzeum w Mielniku, gdzie Studio Filmowe ZODIAK – Jerzy Hoffman Film Production przekazało rekwizyty z ekranizacji "Ogniem i mieczem", „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego”. W przyszłości mają one stać się częścią budowanego w Mielniku Parku Historycznego TRYLOGIA.

Ekspozycja została zorganizowana w 110 rocznicę przyznania Nagrody Nobla za całokształt twórczości dla Henryka Sinkiewicza w dziedzinie literatury. Wystawa ma na celu przypomnienie wydarzeń z XVII wieku opisanych w Trylogii Henryka Sienkiewicza (Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski) pod koniec XIX w. Powieści te były pisane „ku pokrzepieniu serc” i szybko stały się, mówiąc dzisiejszym językiem, bestsellerami. Książki zostały zekranizowane przez Jerzego Hoffmana i również cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Barwne stroje i rekwizyty z tych filmów pokazują nam jak wyglądał „świat” XVII - wiecznej Polski. Na wystawie możemy zobaczyć kilkanaście manekinów w kopiach pięknych strojów z XVII wieku – m.in.: Jeremiego Wiśniowieckiego i jego żony Gryzeldy, polskiej szlachty, wojska (piechota łanowa), żołnierzy szwedzkich, Tatarów i Kozaków. Wystawę wzbogaca wiele innych rekwizytów wykorzystanych podczas ekranizacji powieści. Wystawa ma na celu przybliżać historię Trylogii i jej aktualności we współczesnym świecie. Możemy się zastanowić chociażby nad naszym rozumieniem patriotyzmu: Czy zostało po nas coś z sienkiewiczowskich bohaterów? Czy współczesny człowiek może poświęcić się dla ojczyzny jak Kmicic czy Wołodyjowski?