Nowa wystawa czasowa

Spotkanie z historią w Gromadzie

Spotkanie z Histori w Gromadzie big

Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946

Wystawa została przygotowana w 70. rocznicę zamordowania przez komunistycznych oprawców w murach Więzienia Karno-Śledczego w Gdańsku niezłomnej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuty Siedzikówny „Inki”. W tej samej egzekucji, przeprowadzonej rankiem 28 sierpnia 1946 r., został zamordowany inny żołnierz mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” – Feliks Selmanowicz „Zagończyk”. Ekspozycja przybliża życiorys legendarnej sanitariuszki, której losy splotły się z tragiczną historią Polski okresu II wojny światowej. Patriotyczne korzenie i tradycyjne wychowanie oraz hekatomba wojny, która zabrała oboje rodziców, ukształtowały charakter „Inki”, która nie zawahała się poświęcić życia walce o Polskę „czystą jak łza”. Wierna ideałom i niezłomna do samego końca, potrafiła zachować się „jak trzeba”, mimo że w momencie śmierci nie miała ukończonych 18 lat.

Narracja wystawy nie kończy się na dniu zamordowania bohaterki, ale pokazuje postrzeganie postaci „Inki” po jej śmierci. „Wyklęta” przez komunistów, miała być zapomniana na zawsze. Jednakże po 1989 r. rozpoczął się powolny proces przywracania jej dobrego imienia. Obecnie stała się ikoną młodego pokolenia, a dzięki projektowi Instytutu Pamięci Narodowej „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956” szczątki „Inki” w 2014 r.  zostały odnalezione na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Autorami wystawy są Artur Chomicz i Krzysztof Drażba z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w  Gdańsku.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, która gościć będzie u nas tylko do 26 listopada 2017 r.

Fotografie spod podłogi. Zdjęcia Teofila Jaśkiewicza

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju została otwarta nowa czasowa ekspozycja. Prezentowana wystawa nosi tytuł Fotografie spod podłogi. Zdjęcia Teofila Jaśkiewicza z lat 1925 – 1943, Harasiuki, gmina Huta Krzeszowska.

Odnalezione w Harasiukach pod podłogą starego domu przeznaczonego do remontu przez ś.p. Elżbietę Węglińską w 2005 r. „szklane płytki” trafiły w Zamościu do Galerii Starej Fotografii Adama Gąsianowskiego. Po oczyszczeniu negatywów i odrobieniu zdjęć, okazało się, że przedstawiają one mieszkańców Harasiuk i okolicznych wsi. Na szklanych płytkach został zatrzymany czas od lat 20. do początku lat 40. XX wieku. Warto przypomnieć, że chociaż dzisiaj gmina Harasiuki należy do powiatu niżańskiego w województwie podkarpackim, to w ówczesnych latach tereny te należały do powiatu biłgorajskiego.

Autorem zdjęć był Teofil Jaśkiewicz, od 1925 r. kierownik szkoły powszechnej w Harasiukach i nauczyciel matematyki. Posiadając motor, rower i kilka aparatów fotograficznych portretował mieszkańców Harasiuk i okolic - większość postaci jest jednak anonimowa. Fotograf był doskonałym portrecistą, umiejętnie grał światłem i cieniem. W 1943 r. podczas pacyfikacji biłgorajskich wsi opuścił te tereny, a swój szklany skarb ukrył pod podłogą swojego domu. Zdjęcia przedstawiają wielopokoleniowe rodziny, dzieci, młodzież, mężczyzn i kobiety – biednych i bogatych. Są one bogatym źródłem historycznym, mówiącym o wiejskim życiu, ubiorach, a także o pasji ich twórcy.

Z wywołanych zdjęć Adam Gąsianowski w sieni kamienicy przy ul. Staszica zorganizował wystawę - galerię starej fotografii, która z Zamościa powędrowała do Harasiuk, obecnie jest w Muzeum w Biłgoraju.

Wystawa będzie czynna do stycznia 2018 r.

"60+ Kultura"

Nasze Muzeum uczestniczy w akcji "60+ Kultura", w ramach której w pierwszy weekend jesieni, 23 i 24 września 2017 r. od godziny 10.00 do 15.00, zapraszamy na bezpłatne zwiedzenie Zagrody Sitarskiej osoby powyżej 60. roku życia.

Zagroda Sitarska w ten weekend

W sobotę (19.08.2017 r.) i niedzielę (20.08.2017 r.) zapraszamy do Zagrody Sitarskiej.

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Stefan Knapp. Urodziłem się w Biłgoraju..."

W trakcie wernisażu odbędzie się promocja książki Stefana Knappa "Kwadratowe Słońce" wydanej staraniem Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego. Początek 21 VII 2017 godzina 15.00. Zapraszamy.

Lato w Zagrodzie Sitarskiej

W każdy weekend lipca zapraszamy do zwiedzenia naszej Zagrody Sitarskiej, w soboty i niedziele od 10.00 do 15.00. W soboty wstęp wolny.