Posiadamy w sprzedaży:

Konferencja "Walka - Niepodległość - Pamięć"

Szkoła Podstawowa w Józefowie przygotowuje się do obchodów 50. rocznicy nadania placówce imienia poety – powstańca Mieczysława Romanowskiego. Główne uroczystości są planowane na przyszły rok, ale już we wtorek, 10 grudnia 2019 roku o godzinie 10.00, odbyła się konferencja "Walka - Niepodległość - Pamięć".

Wydarzenie składało się z dwóch paneli tematycznych. W pierwszej części referat połączony z prezentacją pt. „Bitwy pod Józefowem” wygłosił Pan Tomasz Brytan, pracownik Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Następnie Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych zaprezentowało mundury powstańców styczniowych oraz uzbrojenie jakiego używali. W drugiej części konferencji Pani Elżbieta Jamroz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie przedstawiła prezentację pt. „W drodze ku wolności – działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju”. Następnie  Dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju Pan Marek Majewski opowiedział o roli tego muzeum w kultywowaniu pamięci narodowej oraz planach na przyszłość.

Wystąpienia prelegentów poprzedził finał konkursu wiedzy „Powstanie Styczniowe na Roztoczu” z udziałem uczniów starszych klas szkół podstawowych z powiatów: biłgorajskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się na zakończenie konferencji.