Badania archeologiczne w Puszczy Solskiej

W  miesiącu wrześniu 2019 roku Muzeum Ziemi Biłgorajskiej przystąpiło do prac wykopaliskowych na terenie Puszczy Solskiej, w miejscu gdzie ponad dwoma dekadami przypadkowo odkryto kilkanaście elementów uzbrojenia średniowiecznego, w tym: żeleźca toporów, groty włóczni i oszczepów-sulic.
Założone wykopy pozwoliły wstępnie określić charakter stanowiska, które jest prawdopodobnie miejscem potyczki lub traktu komunikacyjnego funkcjonującego w tym terenie przez wiele stuleci. Nie stwierdzono jednak obiektów archeologicznych związanych z osiedlami ludzkimi. Natomiast zarejestrowano w niedalekiej odległości pojedynczy  kopiec ziemny - kurhan, który jest prawdopodobnie miejscem pochówku z wczesnego średniowiecza.

Badania już w tej chwili przyniosły niezwykłe rezultaty. Odkryto między innymi fragment wędzidła wczesnośredniowiecznego, a dokładniej międzyzębie wykonane z kutej na gorąco żelaznej blachy z jednej strony rozszerzające w kształt lejka, a z drugiej ukształtowane w haczykowaty zaczep. Tego typu elementy oporządzenia jeździeckiego były dosyć powszechne na terytorium Rusi wczesnośredniowiecznej. Analogiczne zabytki znane są między innymi z Drohiczyna, Trepczy „Horodyszcza” oraz Peremyla (Перемил) na Ukrainie. Fragment wędzidła na terenie Puszczy Solskiej można datować na XI-XIII wiek.
Pracami archeologicznymi z ramienia Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju kieruje archeolog mgr Daniel Tereszczuk.