Menu strony

Facebook

Facebook Image

spacer2

pbherb

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej 
w Biłgoraju jest samorządową
instytucją kultury finansowaną
przez powiat biłgorajski

 

Posiadamy w sprzedaży:

Dukat lokalny Cietrzew

żeton mosiężny

monety

KARTA DUŻEJ RODZINY

 

 

 

Konkurs plastyczny "Strój biłgorajski w oczach dzieci i młodzieży"

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym

„STRÓJ BIŁGORAJSKI W OCZACH DZIECI I MŁODZIEŻY”.

1. Termin nadsyłania lub dostarczenia prac konkursowych do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju – 30.04.2020r.

2. W kategoriach dla szkół podstawowych, na prośbę kilku placówek szkolnych, liczba prac została zwiększona do 5 w każdej kategorii z danej placówki.

3. W kategorii dla szkół średnich, liczba prac bez ograniczeń.

4. Regulamin w załącznikach poniżej.

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

REGULAMIN KONKURSU (PDF)


REGULAMIN KONKURSU (DOC)

Wystawa „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”

 

 

Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Pozostał po nich w białym śniegu

Żółtawy mocz i ślad ich wilczy.

Zbigniew Herbert „Wilki”

 

Wystawa „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja w sposób niezwykle skondensowany pokazuje kim byli Żołnierze Wyklęci, skąd wzięła się nazwa i dlaczego tak ważne jest przywrócenie im nie tylko pamięci, ale też właściwego miejsca w panteonie narodowych bohaterów.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", 1 marca - to data symboliczna, to czas, kiedy wspominamy bohaterów, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej władzy komunistycznej i sowietyzacji Polski, a których nazywano „bandami reakcyjnego podziemia”, „wrogami ludu”, „zaplutymi karłami reakcji”.

Powojenna konspiracja antykomunistyczna zwana również II konspiracją niepodległościową czy konspiracją poakowską była prawdziwym fenomenem w najnowszej historii Polski. Jej wyjątkowość polegała m.in. na tym, że była ona najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa wobec narzuconej władzy komunistycznej aż do powstania Solidarności.

Wystawę uzupełniają przedstawione sylwetki wybranych Żołnierzy Wyklętych z okolic Biłgoraja, m.in. Janusza Stoboya „Vira”, Konrada Bartoszewskiego „Wira”, Janiny Roguskiej - Bartoszewskiej „Niny”, Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana”, Janiny Przysiężniak „Jagi”.

Najwybitniejsi żołnierze podziemia niepodległościowego w latach powojennych na terenie Lubelszczyzny to m.in.: Marian Bernaciak ps. „Orlik”, Zdzisław Broński ps. „Uskok”, Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, Edward Taraszkiewicz ps. „Żelazny”, Leon Taraszkiewicz ps. „Jastrząb”, Kazimierz Tumidajski ps. „Marcin”.  

Najdłużej, w okolicach Biłgoraja ukrywał sięAndrzej Kiszka ps. „Dąb”, „Leszczyna”, (ur. 21.11.1921 w Maziarni, zm. 14.06.2017) – żołnierz Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej, Narodowej Organizacji Wojskowej, a po zakończeniu II wojny światowej członek antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, nazywany „najdłużej ukrywającym się żołnierzem AK”. Od 2016 major Sił Zbrojnych RP. W 1941 wstąpił do miejscowego oddziału BCh, który podporządkował się placówce AK w Hucie Krzeszowskiej, a następnie był żołnierzem NOW-AK w oddziale Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana”. Po zakończeniu działań wojennych w sierpniu 1944 zaczął pracować na posterunku MO w Hucie Krzeszowskiej, skąd uciekł w listopadzie 1944 roku z obawy przed aresztowaniem i powrócił do Maziarni, gdzie się ukrywał. Wstąpił następnie do oddziału NOW-NZW Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”. 16.04.1947 ujawnił się na mocy amnestii z 1947, lecz nadal działał w konspiracji NZW i już jesienią tego roku pracownicy UB z Biłgoraja usiłowali go aresztować. Od 1952 r. znowu się ukrywał. W tzw. II konspiracji działał do 31.12.1961, kiedy to został aresztowany w leśnym bunkrze pomiędzy Ciosmami a Hutą Krzeszowską. Został skazany na dożywotne więzienie, zamienione następnie na 15 lat. W 1971 został warunkowo zwolniony z więzienia. 21.12.1998 został częściowo zrehabilitowany przez Sąd Wojewódzki w Lublinie.

Ostatni z „Wyklętych”, członek i partyzant polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, to Józef Franczak ps. „Lalek”, który poległ w walce z grupą operacyjną ZOMO/SB 21.10.1963, w Majdanie Kozic Górnych niedaleko Lublina po 24 latach w zbrojnej konspiracji.

Wystawa będzie czynna w dniach 1-31.03.2020. Zapraszamy.

 

 

Otwarcie wystawy archeologicznej

W dniu 24 lutego 2020 odbyło się otwarcie archeologicznej wystawy poświęconej średniowiecznemu uzbrojeniu i elementom oporządzenia jeździeckiego pochodzącego z badań w 2019 r na terenie Puszczy Solskiej oraz znaleziskom luźnym ze zbiorów muzealnych.
Na wystawie można obejrzeć między innymi unikalne ogłowie końskie z Tereszpola Zaorendy związane z niszczycielskimi najazdami mongolskimi w XIII wieku na teren współczesnej Lubelszczyzny, pozostałości uzbrojenia odkrytego w Borowcu oraz znalezisko z okolic Goraja na Roztoczu Zachodnim związane z walkami polsko-ruskimi w II połowie XIII w.
W uroczystości otwarcia wystawy udział wzięli :
- p. Maria Gałka – członek etatowy Zarządu Powiatu Biłgorajskiego,
- członkowie Rady Muzeum na czele z przewodniczącym p. Tomaszem Karolakiem,
- p. Janusz Jarosławski - Ambasador Kultury Polskiej a szczególnie Biłgorajszczyzny na terenie kraju i za granicą, miłośnik dawnej broni, publicysta, wydawca i autor licznych publikacji poświęconych tematyce broni białej,
- p. Tadeusz Ferens wiceprzewodniczący Rady Miasta
- p. Jolanta Bagińska -  archeolog, kustosz Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim,
- p. Łukasz Wyszyński - archeolog Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim,
- uczniowie wraz z opiekunami z biłgorajskich szkół średnich: Liceum Ogólnokształcące im. ONZ, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej, Zespół uSzkół Budowlanych i Ogólnokształcących,
- redaktorzy mediów biłgorajskich: NOWa Gazeta Biłgorajska, Regionalny serwis internetowy bilgoraj.com.pl , Biłgorajska Telewizja Kablowa, bilgorajska.pl
- sympatycy i przyjaciele Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju,
- kolekcjonerzy i miłośnicy historii,
- członkowie organizacji niepodległościowych.

 

Artykuł o Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Panoramie Lubelskiej TVP 3 Lublin

Artykuł o Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Panoramie Lubelskiej TVP 3 Lublin:
od 17 minuty wydania z 10.02.2020r.
poniżej link:

https://lublin.tvp.pl/46585114/10-lutego-2020-g-1830

                                                     Foto: www.lublin.tvp.pl

Reportaż o wystawie w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Teleexpress Extra

Reportaż o wystawie " Historia i rowery kołem się toczą" w Teleexpress Extra wydanie z dnia 11.02.2020r 17:15

(od minuty 11:12). Poniżej link do w/w wydania. Dziękujemy i zapraszamy do oglądania:

https://www.tvp.info/46301945/11022020-1715/program-teleexpress-extra,odc-2169

Źródło foto: www.tvp.info

Reportaż o wystawie w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Panoramie Lubelskiej TVP 3 Lublin

Reportaż o wystawie " Historia i rowery kołem się toczą w Panoramie Lubelskiej

z dnia 11.02.2020r od minuty 18.55. Poniżej link do w/w wydania.

Dziękujemy i zapraszamy do oglądania:

https://lublin.tvp.pl/46602499/11-lutego-2020-g-1830

Źródło foto: www.lublin.tvp.pl

 

 

Otwarcie wystawy " Historia i rowery kołem sie toczą"

Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód….

W dniu 11 lutego 2020 roku o godz. 12-tej w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Historia i rowery kołem się toczą – kolekcja Pana Andrzeja”. Otwarcie odbyło się z udziałem władz powiatowych, zaproszonych gości, w tym dyrektorów różnych instytucji oraz młodzieży szkolnej z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju oraz harcerzy 13. Drużyny Starszoharcerskiej „Pochodni” im. Podharcmistrza Tadeusza „Neya” Iwanowskiego. Swoją obecnością otwarcie wystawy zaszczycił Pan Starosta Andrzej Szarlip, a wśród innych zaproszonych gości byli również: Mirosław Późniak – radny Rady Powiatu, Zbigniew Łupina – prezes Sądu Rejonowego w Biłgoraju, Henryk Wereski – Prezes Banku Spółdzielczego w Biłgoraju, Stanisław Kowalczyk - dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury, Stanisław Schodziński, Celina Skromak – dyrektor GOK w Biłgoraju, Maria Szeliga – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju, członkowie Rady Muzeum:  przewodniczący Tomasz Karolczak oraz Anna Kuziak, Stefan Oleszczak i Andrzej Czacharowski oraz sympatycy Muzeum w Biłgoraju: Jerzy Blicharz, Andrzej Miazga, Jerzy Kaczor, Grzegorz Skromak, Henryk Grabias, Anna Kozdra, jak również redaktorzy: pani Maria Szado, Kazimierz Szubiak i wiele innych osób. Obecne były również media biłgorajskie: Nowa Gazeta Biłgorajska, Biłgorajska Telewizja Kablowa, gazety - biłgorajska.pl, bilgoraj.com.pl, a także  Katolickie Radio Zamość.

Czytaj więcej...