Menu strony

Polub Nas

Facebook Image

spacer2

pbherb

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej 
w Biłgoraju jest samorządową
instytucją kultury finansowaną
przez powiat biłgorajski

 

posiadamy w sprzedaży:

Dukat lokalny Cietrzew

żeton mosiężny

monety

KARTA DUŻEJ RODZINY

 

 

Muzeum jest przystosowane

do zwiedzania przez osoby

niepełnosprawne ruchowo.

 

Świętowanie 101-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju

Świętowanie 101-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

W dniu 7.11. br. w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju miało miejsce uroczyste spotkanie z autorem książki „Szable Wojska Polskiego 1918 – 1939”, Januszem Jarosławskim, ambasadorem Polski za granicą jak również Biłgorajszczyzny na terenie kraju, miłośnikiem dawnej broni, publicystą, wydawcą i autorem licznych publikacji poświęconych tematyce broni białej. To przedsięwzięcie zostało objęte patronatem przez Niepodległą, wspierającą i promującą istotne wydarzenia wpisujące się w obchody odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzenie zgromadziło około 200 osób z różnych środowisk, w tym: młodzież szkolną z biłgorajskich szkół średnich wraz z opiekunami, Uniwersytet Trzeciego Wieku, stowarzyszenia, działające na terenie miasta, sympatyków i przyjaciół Muzeum i kultury
w szerokim tego słowa znaczeniu. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Pani Beata Strzałka – Poseł na Sejm RP, Pan Marian Kurzyna – Przewodniczący Rady Powiatu Biłgorajskiego, Pan Janusz Rosłan – Burmistrz Biłgoraja, Pan Stanisław Andrzej Łagożny – Członek Zarządu Powiatu, Pan Marian Klecha – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, Pani Danuta Mazur – dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu – Zaorendzie, Pani Małgorzata Tyburska – kierownik biłgorajskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. Jak zawsze nie zawiodły nas media biłgorajskie: Biłgorajska Telewizja Kablowa, bilgoraj.com.pl, bilgorajska.pl, którym dziękujemy za promowanie naszych przedsięwzięć.

Ramową formułą była dyskusja panelowa, w której oprócz Pana Janusza Jarosławskiego wzięli udział: Pan Ryszard Skiba – kolekcjoner i pasjonat broni białej, mieszkaniec gminy Turobin oraz pracownicy Muzeum – Pani Dorota Skakuj – kustosz działu historii i Pan Tomasz Bordzań – kustosz działu militariów.

W drugiej części spotkania dyskusja kontynuowana była z udziałem pozostałych uczestników. Dziękujemy Panu Januszowi Jarosławskiemu za owocne spotkanie, a pozostałym uczestnikom za liczny i aktywny udział.

 

Z wyrazami szacunku

Marek Majewski

Dyrektor Muzeum

Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju

 

Źródło: Biłgorajska Telewizja Kablowa

 

 

 

Z wizytą w Samorządowym Przedszkolu Nr.1 w Biłgoraju

W dniu 08.11.2019r. Pracownicy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju korzystając z zaproszenia mieli zaszczyt zaprezentować elementy regionalnego stroju biłgorajsko-tarnogrodzkiego najmłodszej grupie wiekowej tj.3latkom.

Strój regionalny spotkał się wśród dzieci z dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że nasza wizyta zachęci przedszkolaków do odwiedzenia Muzeum.

 

XVII Jesienne Spotkanie Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego

XVII Jesienne Spotkanie Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego

6 listopada 2019 r. w sali widowiskowej Urzędu Gminy Aleksandrów w miłej i przyjacielskiej atmosferze po raz 17. spotkali się bibliotekarze, czytelnicy oraz zaproszeni goście. Było to spotkanie integracyjne, organizowane tradycyjnie przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Aleksandrowie.

W trakcie tego wydarzenia o strojach biłgorajskich i o ciekawostkach związanych z kulturą ludową powiatu biłgorajskiego opowiadał Tomasz Brytan z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Podczas tego spotkania miało miejsce także podsumowanie zabawy „Kultura ludowa powiatu biłgorajskiego” nad którą tradycyjnie już patronat honorowy objęło Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i Punkt Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Biłgoraju. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju oraz Urząd Gminy Aleksandrów.

Zabawa ta była adresowana głównie do mieszkańców powiatu biłgorajskiego, ale każdy, kto miał ochotę mógł wziąć w niej udział. Głównym jej celem było wybranie elementu kultury ludowej, który najbardziej kojarzy się z terenem powiatu biłgorajskiego. Aby wziąć udział w zabawie należało wypełnić kupon i dostarczyć go do biblioteki. Do organizatorów wpłynęło 975 kuponów, najwięcej z Tarnogrodu, Aleksandrowa oraz Biłgoraja. Pierwsze miejsce w zabawie zajęła gwara tarnogrodzka, drugie piróg biłgorajski, a na trzecim miejscu znalazła się kultura sitarska.

Wśród prawidłowo wypełnionych kuponów wylosowano 39 laureatów

Sztandar 73 pułku piechoty z Katowic

Jedyny taki w Polsce! Sztandar 73 pułku piechoty z Katowic, który znajduje się na wystawie pt. Historia jednego eksponatu.

Serdecznie zapraszamy do oglądania tego unikalnego zabytku.

Archeologiczny skarb z Syberii w biłgorajskim muzeum

Cenne znalezisko archeologiczne w zbiorach Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. To elementy średniowiecznego ogłowia końskiego, które prawdopodobnie pochodzi z najazdów mongolskich na Europę Środkowo-Wschodnią.

Czytaj więcej na stronie Radia Lublin

 1

4

Gawęda o Niepodległej

Dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju Marek Majewski zaprasza na spotkanie ze znanym autorem książek historycznych Januszem Jarosławskim. Uroczystość organizowana w ramach obchodów Święta Niepodległości, z prezentacją najnowszej książki autora „Szable Wojska Polskiego 1918-1939”

 

 

 

 

 

 

WIĘCEJ O SPOTKANIU TUTAJ

 

Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Biłgoraju

W dniu 22.10.2019r w Biłgoraju gościł prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Spotkanie z Głową Państwa miało miejsce w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji wizyta prez 22 10 2019 fot 32przy ul. Targowej o godz. 16:30.

 W tym historycznym wydarzeniu mieliśmy zaszczyt uczestniczyć jako przedstawiciele Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju na czele z dyrektorem p. Markiem Majewskim.

Przy tej wyjątkowej okazji zaprezentowaliśmy regionalne stroje biłgorajskie, w które ubrani byli nasi pracownicy: Maria Herda i Tomasz Brytan.

Dziękujemy Staroście Biłgorajskiemu Panu Andrzejowi Szarlipowi za umożliwienie nam uczestnictwa w tych szczególnych chwilach ważnych dla nas jako Polaków. To dla nas wielki zaszczyt i honor.

ZDJĘCIA

Topór kamienny z Woli Dużej

Topor kamienny z Woli Duzej pow. bilgorajski. 1

Topor kamienny z Woli Duzej pow. bilgorajski. 2

Biłgorajski Weekend Powyborczy

 

 

Bilgorajski weekend powyborczy.plakat

Stanowisko archeologiczne pod Biłgorajem z epoki neolitu

Nad rzeką zwaną Stok w miejscowości Wola Duża, która położona jest się między Biłgorajem, a Hedwiżynem, znajduje się bardzo interesujące stanowisko archeologiczne. Świadczą o nim zapisy archiwalne oraz materiał zabytkowy znajdujący w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Na stanowisku tym znaleziono między innymi fragmenty naczyń glinianych, odłupki krzemienne oraz świetnie zachowany krzemienny grot strzały do łuku i topór kamienny. Topór wykonany jest z granitu i ma starannie przewiercony otwór na stylisko. Reprezentuje on typ B2 wg Włodarczaka (2006), co może wskazywać że zabytki mogą pochodzić ze starszych faz kultury ceramiki sznurowej, datowanej na południowej Lubelszczyźnie na 2800-2250 r. p.n.e. W następnej kolejności stanowisko czeka weryfikacja terenowa...

 

"archeolog mgr Daniel Tereszczuk"

BIP